Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet sõnas, et ostu-müügilepingu projekt pole potentsiaalse erastajaga veel kooskõlastatud. Ta täpsustas, et pole jõutud kokkuleppele, kui palju kohustusi Kiviteri keskkonnakahjustuste kõrvaldamisel jääb riigile või erastamisagentuurile, kui palju majandusministeeriumile ja kui palju ettevõttele koos selle omanikuga.
OÜ Infravest üks osanikke Jaan Uustalu on teatanud, et Kiviteri erastamiskonkursi võitnud firma ei soovi võtta enda kanda kohustusi Kiviteri poolt enne erastamist tekitatud keskkonnakahjustuste suhtes. Väino Sarnet sõnas, et erastamisagentuur ei saa erastamislepingu sellise formuleeringuga päris nõustuda.
Teine lahendamata küsimus Kiviteri erastamise juures puudutab põlevkivi hinda. Erastamisagentuuri tegevjuhi sõnul kirjutati küll hiljuti alla RE Eesti Põlevkivi ja Kiviteri vahel nn vastastikuse mõistmise ja kavatsuste protokollile, kuid kas see ka toimima hakkab, on Sarneti sõnul küsitav.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Jaan Uustalu ütles, et mingi otsus Kiviteri erastamise kiirendamiseks tuleb langetada, kuigi praegused läbirääkimised põlevkivi hinna küsimustes on kaugel sellest, millised olid Infravesti esialgsed tingimused. Infravest on üheks tingimuseks erastamislepingu sõlmimisel seadnud, et Kiviteril peab Eesti Põlevkiviga olema pikemaks ajaks sõlmitud põlevkivi tarneleping, milles on ka põlevkivi hinna kujunemine pikemas perspektiivis ära näidatud. Kuna põlevkivi hind on administratiivselt valitsuse poolt kinnitatav suurus, mitte turuhind, on selle kujunemine raskesti prognoositav.
Kiviteri peadirektor Jüri Soone märkis samuti, et põhiküsimused ettevõtte erastamislepingu sõlmimiseks on praegu lahendamata ja seetõttu on raske öelda, kas lähema nädala jooksul sõlmitakse ettevõtte ostu-müügileping või mitte.
Väino Sarnet ütles, et kui Kiviteri erastamislepingut ei sõlmita selle nädala lõpuks, pannakse ettevõte erastamisjääkide nimekirja.
Nii suure ettevõtte puhul nagu Kiviter tähendab see, et koostatakse uus erastamiskuulutus ja põhimõtteliselt alustatakse erastamisega otsast peale, teatas Sarnet. «Erastamine lükkub siis vähemalt poole aasta võrra edasi,» lisas ta.
Kiviteri erastamise peatamist ja ettevõtte arvamist erastamisjääkide nimekirja on nõudnud seni erastamisele vastu seisnud Kohtla-Järve linnavolikogu.
RASi Kiviter eelmise aasta netokäive oli auditeerimata andmetel 850 miljonit krooni, millest moodustas eksport 500 miljonit krooni. Tehase puhaskasum oli umbes kuus miljonit krooni.