25. märts 1997 kell 22:00

Ülo Pärnits on Kiviterist endiselt huvitatud

Eelmisel korral erastamisagentuuri nõukogus häältesuhtega 4:5 teiseks jäänud AS Airema osaleb aga Ülo Pärnitsa sõnul kindlasti.

«Meie meeskond oli koos ja arutas kujunenud olukorda. Otsustasime jätta jõusse oma pakkumuse nende tingimustega, mis erastamisagentuur esimesel korral välja kuulutas,» kinnitas ASi Airema esindav Ülo Pärnits.

Majandusministeeriumi asekantsleri Arvi Hamburgi sõnul oli Airema kaotuse põhjuseks Kiviteri erastamise esimeses voorus eeskätt Ülo Pärnitsa eemalolek Tallinnast erastamiseelsetel päevadel.

«On ju Pärnits teada-tuntud läbirääkija ja lobby-mees, kes ka enne suutnud raskeid otsuseid enda kasuks pöörata,» rääkis Hamburg. «Kuna rebimine Airema ja Infravesti vahel oli nii tasavägine, siis just see Pärnitsa osa jäigi Airemal puudu.»

Erastamisagentuuri nõukogu liige Tiit Tammsaar ütles BNSile, et põlevkivi hinna fikseerimist erastamistingimustesse kindlasti ei lisata, nagu seda soovis eelmise erastamiskonkursi võitnud OÜ Infravest. Võimaliku tingimuste muutusena võib kõne alla tulla vaid Kohtla-Järve volikogu taotlus saada Kiviteri puhatusseadmed omavalitsuse valdusse.

Infravesti esindaja Jaan Uustalu ütles BNSile, et kui erastamisagentuur ei tee erastamistingimustes olulisi muudatusi, ei ole Infravestil kavatsust konkursil osaleda. Uustalu märkis peaküsimustena endiselt põlevkivi hinna fikseerimist, keskkonnakahjustuste vastutust ning saastemaksude kasutust keskkonnafondis.

Kiviterile tarnitava põlevkivi hinna küsimuses on lahendus lähiaastateks leitud -- Kiviter saab mõne aasta jooksul põlevkivi oluliselt odavamalt kui elektrijaamad, et selle aja jooksul oma tootmine ümber profileerida. «Oleme jõudnud juba kokkuleppele, et oleme sunnitud tõstma põlevkivi hinda 106 kroonini keskmiselt, samal ajal müües seda odavamalt põlevkivikeemiaettevõtetele ja kallimalt Eesti Energiale,» kinnitas majandusminister Jaak Leimann.

Põlevkivi keskmise hinnana aktsepteeris majandusministeerium 106 krooni tonni pealt, millele lisandub käibemaks. Ühtlastele põlevkivitarbijatele, kes moodustavad põlevkivi tarbijatest ühe viiendiku -- need on Kunda Nordic Tsement, Kiviter ja Eesti Energia õlitootmistsehh -- saavad seejuures põlevkivi 70 krooni tonn (pluss käibemaks).

Eesti Energia saab elektri tootmiseks põlevkivi aga 116 krooniga tonn (pluss käibemaks).

Kiviter toodab põlevkiviõlitooteid, fenoole, vaike, aromaatseid süsivesinikke ja formaldehüüde.

Kiviteri möödunud aasta käive oli 938,3 mln ja puhaskasum 20 mln krooni. Ettevõttes töötab 3500 inimest.

Hetkel kuum