7 mai 1997

Lühiuudised

Väärtpaberibörsil langesid kolmapäeval teisipäevaga võrreldes kõigi põhinimekirja aktsiate sulgemishinnad.

Börsiindeks Talse langes eile 6,96 punkti ehk 2,62% ja peatus 259,35 punkti juures.

Suurim langeja oli Tallinna Panga aktsia, mis kukkus 6%, 66,50 kroonini.

ICI Trusti finantsanalüütiku Elar Musta sõnul olid Tallinna Panga aprillikuu majandustulemused mõnevõrra tagasihoidlikumad kui investorid ootasid ja seetõttu Tallinna Panga aktsia nii palju ka langes.

«Üsna palju on turul praegu suuri müüjaid, nii et ostuhuvi, mis tekib heade uudiste avaldamisel, ei suuda hindu positiivses suunas lükata,» ütles üks maakler. Tema sõnul on tegu kasumi väljavõtmisega enne suve.

Börsisüsteemi käive ulatus eile 51,8 mln kroonini. Sellest börsi käive moodustas 46 mln krooni ja vabaturul 5,8 mln krooni.

Suurima käibega olid börsil Forekspanga aktsiad 15,3 miljoni krooniga. Vabaturul olid 2,3 miljoni krooniga käibelt enimkaubeldud Tallinna Kaubamaja aktsiad. BNS

Riigikogu kiitis eile heaks seadusemuudatused, millega riikliku rahapoliitika ühtlustamiseks piirati omavalitsustel laenude võtmise õigusi.

Riigikogu täiendas uue korra sätestamiseks valla- ja linnaeelarve seadust ning välislaenude võtmise ja välislaenulepingutele riigi garantii andmise seadust. Eelnõu poolt hääletas 52 riigikogu liiget, üks liige oli vastu.

Valitsuse esitatud muudatusseaduse eesmärk on kehtestada kohalikele omavalitsustele laenude võtmisel ja tagastamisel konkreetsed piirangud. BNS

Erastamisagentuuri (EEA) nõukogu otsustas eile, et erastamisprotsessis olev Valvekoondis võib laenata Hoiupangast 9,5 mln kr, et osta kinnistu Tallinnas Koidula 24.

EEA nõukogu esimehe, majandusminister Jaak Leimanni sõnul lubas EEA nõukogu Valvekoondisel müüa ka ülenormatiivsed relvad, neid on kokku 495. BNS

Erastamisagentuuri nõukogu andis Eesti Merelaevandusele loa müüa kahel enampakkumisel müümata jäänud reisiparvlaev Tallink järelmaksuga, teatas nõukogu esimees Jaak Leimann.

Jaak Leimann ütles, et nõukogu nõustus Eesti Merelaevanduse ( EML ) taotlusega, kuna paremat lahendust Tallinki müümisel pole.

EMLi hinnangul võidakse laev müüa 6 miljoni dollari eest, teisel katsel püüdis firma Tallinki müüa 5,5 mln dollariga.

Lisaks Tallinkile kuuluvad EMLile Tallinna--Helsingi liinil sõitvad reisilaevad Meloodia ja Georg Ots. Kokku on firmal on 47 laeva. ÄP

Suusa- ja mööblitootja ASi Viisnurk tänavuse I kvartali netokäive oli 32,6 mln ja puhaskasum 1,4 mln krooni, kinnitas ettevõtte finantsdirektor Andrus Aljas.

Aljase sõnul planeerib ettevõte teise kvartali netokäibeks 42,8 mln ja kasumiks enne tulumaksustamist 4,6 mln krooni.

Viisnurk kuulutas eile välja 90 000 uue aktsia avaliku emissiooni. BNS

Ühispank kaebas esmaspäeval ringkonnakohtusse edasi Tallinna linnakohtu otsuse Ühispanga ja Põhja-Eesti Panga (PEP) vastu pööratud VEB-fondist tuleneva nõude kohta.

Ühispanka esindav vandeadvokaat Aare Raig ütles, et esitas linnakohtu otsusele apellatsioonkaebuse, kus eitab panga vastutust PEPilt Põlva firma A.O. Imbi kasuks välja mõistetud võlanõude osas. Raigi sõnul on nõue põhjendamatu ja ebaseaduslik ning Ühispangal on oma arvamuse põhjendamiseks piisavalt argumente. BNS

Riigikogu keskfraktsioon tahab maksukorralduse seadust muutes kaitsta maksumaksjat maksuhalduri sanktsioonide eest, kui halduri ettekirjutused on vaidlustatud.

Keskfraktsioon esitas eile riigikogu menetlusse maksukorralduse seaduse muutmise eelnõu, mille rakendamine piiraks maksuhalduri õigusi sanktsioonide elluviimisel.

Seaduseelnõu juhtivkomisjon on rahanduskomisjon. BNS

1996. a IV kvartalis oli Eestis registreeritud ja tegutsevate ettevõtete realiseerimise netokäive 38 mld krooni. Käive suurenes võrreldes III kvartaliga 13% ja võrreldes 1995. a IV kvartaliga 43%.

Kasum enne tulumaksu mahaarvamist oli 473 mln krooni, so. 2,7 korda väiksem kui 1996. a III kvartalis ja 3,4 korda suurem kui 1995. a IV kvartalis.

Ettevõtete brutokasum vähenes IV kvartalis kümme protsenti ja oli kvartali lõpul neli miljardit krooni. Brutokasumi vähenemise tingis tootmistegevuse rentaabluse l21protsendine langus.

Eestis tegutsevate ettevõtete bilansimaht oli 1996. a lõpus 77 miljardit krooni. ETA

Praegu Ühispanga ja Põhja-Eesti Panga liitumist arvestades Eesti pankade seas II-III kohta hoidev Hoiupank tahab saada bilansimahult suurimaks kommertspangaks.

«Hansapanga edestamine on vaid aja küsimus,» ütles Hoiupanga juhatuse esimees Olari Taal. Hoiupanga peamise trumbina nimetas Taal suurimat hoiuste mahtu.

Taali sõnul oleneb Eesti pankade edukus palju sellest, kui aktiivselt suudetakse tegutseda Balti pangandus- ja väärtpaberiturul. Hoiupank plaanib osta osaluse mõnes Leedu pangas, kuid Läti pankades pole Taali sõnul osaluse omandamist plaanis. BNS

Tuntud suurerastaja Ülo Pärnits kinnitas, et esitab Kohtla-Järve keemiakombinaadile Kiviterile uues erastmisvoorus taas pakkumuse koos endiste partneritega.

Pärnits ütles eile, et kavatseb kindlasti Kiviteri erastamises osaleda.

Eelmises erastmisvoorus esitas Pärnits pakkumuse ASi Airemaa koosseisus, mille taga on veel leidur Toomas Pungas koos Saksa ettevõtte ning garantii andnud Inglise investeerimisfirmaga.

Pärnitsa sõnul tahavad sakslased Kiviteris juurutada autokummide tootmist. Laboratoorsed katsed on tema teatel andnud positiivseid tulemusi ja nüüd tuleks see tööstusse juurutada. BNS

Valitsus arutas teisipäeval Võrus 1992. aastal krooni kattevaraks kuulutatud metsa edasist kuuluvust ja leidis, et see tulebmetsafondile tagasi anda, ütles valitsuse pressiesindaja.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju sõnul on kogu «metsavärk» kahtlane. «Tegelikult on asi selles, et keegi tahab sellest variandist tohutult teenida, ja on ka selge, kes,» ütles Raju.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Kaupo Pollisinski ütles, et kui valitsus võtab valuutareserviks olnud metsa arvele, satub löögi alla hoiuste tagamise seaduse eelnõu, mille kohaselt moodustatakse krediidiasutuste sissemaksetest hoiuste tagamise fond.

Fondi ülesanne on pangasüsteemi usaldusväärsuse suurendamine ja vajaduse korral hoiustajatele hoiuste väljamaksmine. Krooni kattevarana Eesti Pank metsa enam ei vaja ning pole seda ka arvele võtnud. BNS

ETK juhatuse esimees Jüri Miks ütles eile pressikonverentsil, et ETK süsteemi tänavune investeeringute kogumaht ulatub 200 miljoni kroonini. ETK keskus planeerib tänavu investeerida 92,5 miljonit krooni.

Süsteemi netokäive jääb pisut alla nelja mld krooni, ennustas Miks. Ta avaldas lootust, et aasta lõpus võib ka kasuminäitaja positiivne olla. ETK põhisihina nimetas Miks jaekaubandust. BNS

President kuulutas 29. aprillil välja investeerimisfondide seaduse, mis korrastab seni valitsuse määruse alusel tegutsevate fondide tegevust ja vähendab bürokraatiat.

Seadus võimaldab paigutada ühe emitendi emiteeritud väärtpaberitesse kuni 25 protsenti fondi portfelli mahust. Seni võis valitsuse määruse kohaselt ühe emitendi emiteeritud väärtpaberitesse paigutada kümnendiku fondi vahenditest.

Seaduse alusel võib investeerimisfondi asutada lepingulise fondina, mis on osakuomanike kaasomandis, või aktsiaseltsina.

Seaduse järgi antakse tegevusluba ainult fondi valitsejale ja fondi põhikirjad kooskõlastatakse väärtpaberiinspektsioonis. BNS

Rootsis igal aastal väljaantava turismialase auhinna Swedish Grand Travel Award parima rahvusvahelise hotelliketi kategoorias võitis tänavu Steigenberger Reservation Service (SRS).

Balti riikidest on ainukese hotellina SRSi liige hotell Olümpia. Steigenberger Reservation Service on ülemaailmne sõltumatuid hotelle ühendav turundus- ja reserveerimissüsteem. ÄP

Hetkel kuum