14. mai 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsuse kava vabastada mahajäänud piirkondades investeeringud tulumaksust pole spetsialistide hinnangul tõhus.

Kõrgema kommertskooli õppejõud Hardo Pajula ütles, et selle kava miinuseks on järjekordsed muudatused maksupoliitikas, mis muudavad maksusüsteemi ebakindlaks. «Piirkondlikud maksuerinevused töötavad kindlasti investeeringute Tallinna koondumise vastu, kuid selgusetu on nende käivitamise mehhanism,» ütles Pajula.

Lõuna-Eesti ettevõtja, Lõunatööstuse ASi nõukogu liikme Marek Strandbergi sõnul on valitsuse plaan ebatõhus ja populistlik.

«Ettevõtte investeeringute tulumaksust vabastamine pole üldse nii oluline asi, mille nimel mõni firma peaks minema talle tundmatusse kohta riskima,» ütles Strandberg. BNS

Riigikogu katkestas eile maapoliitikute esitatud seaduseelnõu teise lugemise, mis vähendaks oluliselt välismaalaste maaostuvõimalusi Eestis.

Maarahva erakonna (EME) kinnisomandi üleandmise kitsendamise eelnõu järgi on maatüki omandamine välismaalastel keelatud saartel, välja arvatud Hiiu- ja Saaremaal, ning mitmes Eesti idapiiri omavalitsusüksuses.

Välismaalasele kuuluv maa ei tohi eelnõu järgi olla lähemal kui kümme kilomeetrit mererannikust või riigipiirist.

Mõõdukas Vambo Kaalu sõnul meenutab selline kitsendav klausel välismaalaste suhtes nõukogudeaegse piiritsooni taasloomist. «Olen nõus, et veekogude kaldaid peab liigasustusest säästma, kuid seda ei saa teha välismaalaste ja Eesti kodanike vahel vahet tehes,» rääkis ta.

Muudatusettepanekuna hääletas riigikogu kinnisomandi üleandmise seaduse eelnõusse pindala piirangu, mille järgi nii kodanikest kui ka mittekodanikest üksik- ja juriidilised isikud saavad omandada kuni 2000 hektarit põllu- või metsamaad, 10 hektarit linnade ja muude asulate maad ning 50 hektarit muud maad.

Maatüki välismaalasele või välismaisele juriidilisele isikule üleandmise otsustab muudatusettepaneku kohaselt valitsus. BNS

Pankadevahelise rahaturu laenu (Talibor) ja hoiuse (Talibid) lühiajalised intressimäärad näitavad tõusu- ning pikaajalised intressimäärad langustendentsi.

Lühiajaliste intressimäärade tõus on põhjustatud turul tekkinud ajutisest kroonipuudusest, kuna üks pank on praegu suure Saksa marga laenu ootuses, ütles Hoiupanga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Hassar Kipp.

Pärast selle olukorra möödumist peaks taastuma endine kerge langustrend, sest kohalikul laenuturul on tegutsemas mitu välispanka ja see suurendab konkurentsi, lisas Kipp. BNS

Tallinna väärtpaberibörsi aktsionärid arutavad täna üldkoosolekul börsi vahekohtu reglemendi kinnitamist ning valivad vahekohtu nõukogu liikmed.

Börsi tegevdirektor Helo Meigas ütles, et börsi vahekohus on mõeldud börsil sooritatud tehingutega seoses tekkinud vaidluste lahendamiseks.

Börsi vahekohtu nõukogusse kuulub kaheksa liiget, kellest neli liiget valib börsi aktsionäride üldkoosolek ning neli liiget väärtpaberiinspektsioon. BNS

Tallinna volikogu rahanduskomisjon esitab juunis täiskogule eelnõu, mis tunnistab VKME juhtkonna poolt firma bilansis olnud Tallinna Panga aktsiate müügi ebaseaduslikuks.

Samuti taotleb rahanduskomisjon Tallinna Veevarustuse ja Kanalisatsiooni ME (VKME) direktori Enno Pere vallandamist.

«Volikogu tahab luua pretsedenti, et linnaettevõtte juhtkond ei arvaks, nagu nende käsutuses olev linnavara oleks vabalt võõrandatav,» ütles volikogu pressiesindaja. BNS

Mullu sügisel pankrotistunud Järvakandi klaasitehase AS GGI Eesti võlausaldajad ei tunnustanud suurima võlausaldaja ja tehase emafirma GGI võlanõuet.

Ameerika Ühendriikide klaasitootja GGI (General Glass International) Corporationi nõue küündis 12 miljoni kroonini.

Pankrotihaldur Ivo Nurga ütles, et võlausaldajad ei rahuldanud teisipäeval nõuete kaitsmisel GGI 900 000 dollari ehk ligi 12 miljoni kroonini ulatuvat pandiga tagatud võlanõuet.

Nurga lisas, et ta on kohtule esitanud avalduse pandilepingu kehtetuks tunnistamise kohta. BNS

Mai alguses osales kaheksa Eesti ettevõtte esindused majandusministeeriumi toel Pariisi kevadisel müügimessil. Pakuti puitlilli, keraamikat, kampsuneid, puidust aiamööblit, heegeldusi, dolomiittooteid, küünlaid.

«See oli meie esimene osalemine välismessil ja huvi keraamiliste kujukeste vastu oli nii suur, et müüsin kogu ekspositsiooni maha,» ütles ASi Timo Keraamika tegevdirektor Tiit Raag. Tema sõnul sai Võrus tegutsev keraamikafirma hulgaliselt kontakte, millest võivad välja kasvada välistellimused. ÄP

Eile saabus Eestisse ühepäevalisele visiidile ülemaailmse korteriühistute liidu (ICA-Housing) president Rolf Trodin.

Eesti korteriühistute liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul tuli Trodin visiidile Eesti korteriühistute liidu kutsel ja kohtus peaminister Mart Siimanni ja eluasemefondi direktori Jüri Lukasega. Visiidi peaeesmärk on uurida võimalusi arengu- ja abiprojektide käivitamiseks Eestis1997.--98. aastal, et elamureformi läbiviimist kiirendada, ütles Jaadla. ÄP

Balti riikide statistikaametite andmeil tõusid hinnad aprillis kõige rohkem Eestis ja kõige vähem Leedus.

Aprillis oli Eesti tarbijahinnatõus 9,2 protsenti. Leedus oli näitaja 7,3 ja Lätis 8,8 protsenti. Märtsiga võrreldes kerkisid hinnad aprillis Eestis 1,9, Lätis 0,7 ja Leedus 0,3 protsenti.

Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) prognoosib, et Balti riikide madalaim inflatsioon on tänavu Lätis.

EBRD eksperdid ennustavad Ida-Euroopa kohta koostatud majandusrapotis, et Lätis ei ületa inflatsioonimäär tänavu 10 protsenti. Eestile prognoositakse 12- ja Leedule 13protsendilist inflatsioonimäära. BNS

Möödunud nädalal tutvusid Jaapani Nomura panga ja investeerimisfirma Merrill Lynch Asset Management esindajad Balti riikides investeerimisvõimalustega.

Eestis tundsid firmade esindajad kõige rohkem huvi väärtpaberibörsil noteeritud ettevõtete vastu, nad käisid Talinvestis, Eesti Pangas, Tallinna väärtpaberibörsil, Tallinna Pangas, Normas, Kalevis ja Rakvere lihakombinaadis. BNS

Hetkel kuum