24. juuli 1997 kell 22:00

Kas kohvi uus tõus?

Kohvi hinnad on viimastel päevadel asunud taas kiirele tõusuteele. Kolmapäeval hüppas Arabica kohvi septembrilepingute hind New Yorgi kohvi, suhkru ja kakaobörsil 22,80 USA sendi võrra, mis teeb kahe kauplemisvooru tõusuks 14%. Diilerid on mures, sest Kolumbia (üks olulisemaid Arabica kasvatajaid) ja teiste tootjate laovarud on kahanenud kriitilise piirini, mis ohustab omakorda börsi laoseisu. Eriti ollakse mures börsikõlbuliku sertifitseeritud kohvivarude suhtes, sest sobiva kvaliteediga kohvi varusid saab täiendada alles sügisesest saagist, mis mitte kuidagi ei saa turule jõuda enne septembrit.

Juuni keskel tõusis Arabica keskmine hind võimalikest külmakahjustustest Brasiilias tingitud börsispekulatsioonide tagajärjel 255,10 USA sendini nael ehk viimase 20 aasta kõrgeimale tasemele. Ilm Brasiilias ei vastanud siiski spekulantide lootustele (kohvisaak külmakahjustuste all kannatada ei saanud) ning Arabica hind langes kuu aja jooksul 177,84 sendini nael ehk peaaegu 40 protsenti.

Suhkur, mis viimasel ajal on olnud kaubabörsidel säratu, on viimastel päevadel äratanud investeerimisfondide huvi nii Londonis kui ka New Yorgis. Suhkru oktoobrilepingute hind tõusis Londonis teisipäeval 328 dollarini tonn -- kõrgeimale tasemele alates möödunud aasta septembrist. Analüütikute sõnul uusi fundamentaalnäitajaid, mis mõjustaksid turgu, pole. Hinnatõus on tingitud puhtalt fondide spekulatiivsest huvist.

Järjest kahanevad tsingi laovarud on tõstnud selle värvilise metalli hinna Londoni metallibörsil järjest kõrgmale. Kui möödunud nädalal tõusis tsingi kolme kuu futuurhind 1500 dollarini tonn, siis sel nädalal testitakse 1600 USD/t vastupanuvõimet. Defitsiidi põhjuseks peetakse Hiina tehaste lühikesi positsioone.

Hetkel kuum