25. august 1997 kell 22:00

Autovedajad jõuavad koju

ASi Linnek autojuhti peeti Vene--Eesti piiril Luhamaa piiripunktis kinni kaks päeva, kuna tema viisa tähtaeg oli vahepeal otsa saanud. «Autojuhi üle piiri saamiseks vormistasime talle uue viisa ja maksime Vene piirivalve nõutud trahvi,» lausus ASi Linnek juht Priit Uus. Ta lisas, et Eesti välisministeeriumist soovitati tal piirivalve nõudmised täita.

Eesti Moskva saatkonna pressisekretäri Jaana Vanamölderi sõnul lõppes Linneki autojuhi viisa juba 30. juulil, üks päev enne auto arestimist. «Ta sõitis minema ilma meie poole pöördumata, nii et me ei saanud tema heaks midagi teha,» lausus Vanamölder.

Vanamölderi sõnul viivitavad mõned autojuhid Moskvast lahkumisega, püüdes korda ajada tollidokumente, et need kajastaksid aresti aega.

«Nad märgivad muidu aja, mil meil lubati kaup maha laadida, saabumise ajaks ning nii kaob meil igasugune võimalus selle eest raha hiljem nõuda,» rääkis ühe arestitud auto juht Vello Vaalmäe.

Mitmed autovedajad, kelle autojuhid on Moskvas juba ligi kuu aega olnud, kinnitasid, et nad kavatsevad kauba tellijalt arestitud päevade eest kompensatsiooni nõuda. Firmade nõuded on 1000 ja 2000 krooni vahel ööpäevas auto kohta. Kõige enam aresti tõttu kannatanud ASi Powertrans juhataja Sven Arja sõnul esitab ta autoveo tellinud firmale lisaarve umbes poole miljoni krooni ulatuses. Powertransil seisis aresti all üksteist veoautot.

«Meil oli sellest ka veo tellijaga juttu, maksmise vastu tal midagi polnud,» väitis Arja.

«Saamata jäänud tulu me loomulikult kaotame, see kuulub äririski juurde,» rääkis Priit Uus. Ta lisas, et loodab kõik kulud veo kindlustanud Inges Kindlustuselt tagasi saada.

Ameerika kanakoibade veo Muuga sadamast Moskvasse korraldas AS Akmarest. Tellijafirma oli Vene armee ja laevastiku toetamise fond, kes T?kalovski tollipunkti töötajate ametliku seisukoha kohaselt ei suutnud esitada kõiki vajalikke dokumente kauba saamise kohta.

7. augustil alustas Venemaa toll juurdlust ja kohalike seaduste kohaselt arestis veoautod.

Hetkel kuum