• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lühiuudised välismaalt

  Euroopa suurim paberitootja, Soome UPM-Kymmene teatas läinud nädalal, et loob strateegilise liidu Singapuris paikneva kvaliteetpaberi tootjaga Asia Pacific Resources Holdings (APRIL) kvaliteetpaberi tootmiseks Euroopas ja Aasias.
  Liit saab teoks aasta lõpus ja põhineb kahel ühisfirmal.
  UPM-Kymmene põhjendas liidu loomist juurdepääsu saamisega kiirelt arenevale Aasia kvaliteetpaberi turule. Aasia kvaliteetpaberi turgu ennustatakse sajandivahetuseks kasvavat kolme miljoni tonni võrra.
  Kymmene tippjuhi Juha Niemela sõnul aitab partnerlus suurendada firma kasumit mõlemal kontinendil ning kiirendada kvaliteetpaberi tootmise konsolideerimist Euroopas, kus valitseb tootmisvõimsuste ülejääk.
  Kymmenele hakkab kuuluma 70% Euroopas paiknevast tootmisüksusest ning APRIL saab 70% Aasia tehasest.
  Euroopasse loodavast ühisfirmast saab Euroopa suurim kvaliteetpaberi tootja, mille tootmismahuks planeeritakse 1,7 miljonit tonni paberit ja 460 000 tonni tselluloosi. UPM-Kymmene Fine Paper nimelisse ettevõttesse hakkavad kuuluma Kymmene kvaliteetpaberit tootvad allüksused, Saksamaal asuv Nordland Papier ja Soomes asuv Kymi.
  New Yorgi börsil noteeritud Aasia juhtiv paberitootja APRIL toob partnerlusse kaasa oma ehitusjärgus olevad tehased Sumatral, Indoneesias ja Hiinas, mis peaksid valmima tänavu ja järgmisel aastal. Uute tehaste koguvõimsus on üle miljoni tonni kvaliteetpaberit aastas. REUTER-ETA
  Paljud firmad kasutavad tarbijate ostujõu hindamiseks mobiiltelefonide müügistatistikat, sest see on usaldusväärsem kui ametlikud majanduskasvu näitajad, kirjutas ajakiri Business Central Europe.
  Seos mobiiltelefonide ja majanduskasvu vahel on eriti kasulik Kesk- ja Ida-Euroopas, kus varimajanduse osatähtsus on väga suur ning täpset majanduskasvu on raske mõõta.
  Mobiiltelefonide juurdekasv Kesk- ja Ida-Euroopas on olnud fenomenaalne, kusjuures ülekaalukaks liidriks on Eesti. Ainuüksi tänavu aasta esimesel poolel kasvas mobiiltelefoniomanike arv Eestis kaks korda -- 8,4% võrra.
  Ungari näitaja on 5,6%, järgnevad T?ehhi 3,2, Leedu 2,1, Läti 1,8, Poola 1,2, Slovakkia 1,1 ja Bulgaaria 0,5%ga.
  Ajakirja Mobile Communikations andmetel oli Eestis juulis mobiilikasutajaid 6,15% elanikkonnast, Ungaris 5,96%, Lätis 1,8 ja Leedus 2%.
  Maailma kõige «mobiilistunum» riik on Soome, kus 1. juuli seisuga kasutas mobiili 34,7% rahvastikust. BNS
  Suure Läti kondiitrivabriku Staburadze juhtkond on pidanud läbirääkimisi tuntud rahvusvaheliste finantskompaniidega, kes on ilmutanud huvi saada ettevõtte kaasomanikeks.
  Soovi ettevõttesse investeerida on ilmutanud Jaapani Nomura International ja Prantsuse pank Societe Generale.
  Staburadze erastamisel ei müüdud aktsiate kontrollpakki strateegilisele investorile. 2 mln latise põhikapitaliga ettevõtte aktsiatest pandi avalikku müüki 58,5%, 20% eraldati ettevõtte töötajatele, Latvijas Krajbanka sai 15%, pensionifond 5%, juhatus 5% ja erastamisreservi jäi 0,5% aktsiatest.
  Kondiitrivabriku esimese seitsme kuu netokäive oli 4 873 129 latti ja kasum 519 551 latti.
  Läti Vabariigi väärtpaberituru komisjoni hiljuti Riia börsi eeskirjadesse sisse viidud muudatuste kohaselt antakse põhinimekirjas olevatele ettevõtetele, kelle aktsiaemissiooni maht ei küüni 3 mln latini, kaks aastat aega selle suurendamiseks. Staburadze püüab juba praegu leida investoreid, kes tooksid ettevõttesse 1 miljon latti, suurendamaks põhikapitali. ETA
  Riias kohtuvad täna Balti ja Skandinaaviamaade ametiühingujuhid. Oodatavasti arutatakse kohtumisel peamiselt tööandjate organisatsioonide ning ametiühingute partnerlusküsimusi ning Euroopa sotsiaalharta elluviimist, ütles Läti vabade ametiühingute assotsiatsiooni esindaja.
  Ametiühingujuhid kavatsevad Riias rääkida Balti ja Skandinaavia ametiühingute koostöö laiendamise võimalustest.
  Kohtumisest võtab osa ca 35 ametiühinguliidrit Taanist, Norrast, Soomest, Rootsist, Eestist, Lätist ja Leedust. BNS
  2002. a on maailmas mobiiltelefone rohkem kui fikseeritud telefoniliine. Uut konkurentsi pakuvad Jaapani ja Korea firmad, kuid Nokia ja Ericsson säilitavad veel mitmeks aastaks liidrikoha mobiiltelefonide ja GSM-infrastruktuuride turul.
  Nii prognoosib ameerika investeerimispank Salomon Brothers oma äsjases telekommunikatsiooniala ülevaates.
  Telekommunikatsiooniala kolm turgu -- fikseeritud liinid, traadita telefonid ning andmeside -- kasvavad Salomon Brothersi hinnangul peagi kokku. Prognoosi järgi kasvab mobiilside turg eriti kiiresti Ida-Aasias, mis on eriti soodus Jaapani NBC-le ning Lõuna-Korea Samsungile.
  Salomon usub siiski, et Ericsson, Nokia ja Motorola säilitavad veel mitmeks aastaks 60--70% osa mobiiltelefonide turul. Ning et Ericsson ja Nokia koos Siemensi ja Alcateliga säilitavad oma ca 80% turuosa GSM-infrastruktuuride turul.
  Ericssoni läbimüük peaks 1998. a kasvama 25% ning 1999. a 24%. Odavnevad hinnad viivad aga alla mobiiltelefonide müügi kasumimarginaalid. Siiski peaks firma aktsia tulusus antud aastatel kasvama vastavalt 29 ja 28 protsenti. Seda prognoosi nimetab pank ise ettevaatlikuks.
  Nokiale prognoosib Salomon veelgi suuremat läbimüügi kasvu -- aastail 1998 ja 1999 vastavalt 33 ja 30 protsenti. Aktsia tulusus peaks jääma 20 ja 21 protsendi tasemele. DI
  Uutele turgudele investeerijad ennustavad, et Rumeeniast saab järgmine imeturg, kus on võimalik teenida suuri kasumeid. Entusiasmi Rumeenia turu suhtes on tõstnud valitsuse majandusreformid ja soodustused välisinvestoreile.
  «Enamik Ida-Euroopa fonde ei investeeri praegu Rumeeniasse, kuid usun, et aasta lõpuks on suur osa Rumeenia turule läinud,» ütles Foreign and Colonial Emerging Marketsi fondijuht Douglas Helfer.
  Bukarest teatas septembri alguses, et välisinvestorid lubatakse võlakirjade ja kommertspaberite turule. Sellele otsusele eelnes määrus, mis lubas strateegilistel välisinvestoritel kasumit riigist välja viia.
  Helfer usub, et Rumeenia on praegu sarnases olukorras kui Poola ja Ungari 1990. aastate alguses enne börsibuumi.
  Bukaresti börs valmistub turu kiireks arenguks ning kavatseb hakata septembri lõpus arvutama ametlikku börsiindeksit, kuhu lülitatakse kümme juhtivat aktsiat. Järgmisest nädalast tõuseb börsil noteeritud firmade arv 59ni.
  Rumeenia aktsiatega kaubeldakse ka börsivälisel turul Rasdaq. Analüütikute hinnangul on praegu suurim riskitegur kohaliku valuuta leu ebakindlus. REUTER-BNS
  Hollandi ja Euroopa suurima õlletootja Heineken NV I poolaasta majandustulemuste andmeil kasvas puhaskasum 9,8% ja ulatus 326 mln kuldnani (162,5 mln dollarit). Kasum põhitegevusest suurenes 15% ja ulatus 535 mln kuldnani.
  Heade müügitulemuste põhjuseks pidas Heineken mitmel pool Euroopas augustis püsinud ilusat suveilma ning ekspordi suurenemist USAsse ja teistesse riikidesse. Heineken prognoosib aastakasumi kasvavat rohkem kui kümme protsenti.
  Heinekeni käive kasvas esimesel poolaastal 11 protsenti, ulatudes 6,52 mld kuldnani. Kuus protsenti käibe kasvust andsid Heinekeni uued tütarfirmad -- Itaalias paiknev Birra Moretti ja Slovakkias asuv Zlaty Bazant. REUTER-ETA
  Venemaa president Boriss Jeltsin nimetas oma raadioläkituses riikliku ülesandena korrastada riigi alkoholiturg.
  Jeltsini sõnul lasti alkoholi tootmine ja sellega kauplemine käest ära ning riiklik kontroll kadus peaaegu täielikult. Möödunud aastal langes alkohoolsete jookide tootmine järsult, mis tulenes salakaubaveo laienemisest ning odava ja madala kvaliteediga seadusevastase alkoholi tootmise kasvust.
  Jeltsin kinnitas, et nüüd on Venemaa võimud otsustanud kindlalt salapiirituse kraanid kinni keerata. Üle piiri ei lubata autoronge ebaseadusliku alkoholiga ning hävitatakse ebaseaduslikult toodetud piiritust. INTERFAX-BNS
  Leedu Pank tegutseb edaspidigi rahapoliitika programmi järgi, mille kohaselt dollari ja liti suhet aastail 1997--1998 ei muudeta, kinnitas Leedu Panga juht Reinoldijus ?arkinas läinud nädalal.
  Leedu oli võtnud IMFi ees kohustuse tegutseda valuutakomitee mudeli järgi, mis piiras keskpanga funktsioone ja sidus liti dollariga.
  Leedu pankasid huvitab keskpanga tegevus pärast seda, kui septembris jõuab lõpule Leedu kolmeaastane koostööprogramm rahvusvahelise valuutafondiga (IMF).
  ?arkinas ütles, et tänavu ei tehta ilmselt ettepanekut liti usaldusväärsust reguleeriva seaduse muutmiseks. Selleks puudub vajadus, kuna kommertspangad tegutsevad rahaturul aktiivselt. BNS
  Baltimaade tööhõiveametite andmeil on tööpuuduse tase kõrgeim Lätis ja madalaim Eestis. Läti on Baltimaadest ainus, kus tööpuudus on tänavu kasvanud.
  Tööpuuduse üldine tase langes tänavu kaheksa kuuga Leedus 6,2 protsendilt 5,4 protsendile ja Eestis 4,1 protsendilt 3,5 protsendile. Lätis suurenes tööpuudus aga 7,2 protsendilt 7,3 protsendile.
  Septembri algul oli Leedus tööta 96 000, Lätis 94 700 ja Eestis 30 000 inimest.
  Maakonniti erineb töötute arv kõige enam Lätis: augustis oli madalaim tase 2,9, kõrgeim aga 32 protsenti. Leedus kõigub tööpuuduse tase maakondades 2,1 ja 10,8 protsendi ning Eestis 1,8 ja 7,7 protsendi vahel. BNS
  Poola peaminister Wlodzimierz Cimoszewiczi sõnul soovib riik tihedamaid suhteid endiste Nõukogude Liidu vabariikidega.
  Cimoszewicz ütles, et Poola kaubavahetus idanaabritega ulatus mullu 7 mld dollarini. Tänavu on kaubavahetus 8 kuuga endiste nõukogude vabariikidega suurenenud 35%, elav on kauplemine Ukraina ja Valgevenega.
  Kaubavahetuse elavdamiseks asutas Poola hiljuti Kaliningradi piiri ääres Warmia-Masuria majandustsooni. REUTER-BNS
  Ventspilsi ammoniaagiterminaali AS Ventamonjaks 35 010 riigile kuuluvat aktsiat müüakse kahele sama ettevõtte offshore-firmast aktsionärile Ventk Company Ltd ja Solvaub Trading Ltd.
  100latise nominaalväärtusega aktsiate müügihind on 155 latti. Ostja peab maksma 55% summat sularahas, ülejäänu EVPdes. Riigi tulu tehingust on 5,5 mln latti. ETA
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Indrek Teder: raha räägib. Endiselt
Mõnedes Euroopa riikides on jätkuvalt esiplaanil äri- ja majanduslikud huvid, mitte sõda Ukrainas. Ja seda täiesti avalikult, kirjutab endine õiguskantsler Indrek Teder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Mõnedes Euroopa riikides on jätkuvalt esiplaanil äri- ja majanduslikud huvid, mitte sõda Ukrainas. Ja seda täiesti avalikult, kirjutab endine õiguskantsler Indrek Teder vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA uute kodude müük langes 9 aasta kiireimas tempos Kõrged laenuintressid survestavad nõudlust
USAs langes uute kodude müük aprillis viimase üheksa aasta kiireimas tempos, nõudlust mõjutasid negatiivselt kõrge inflatsioon ning kodulaenu intresside hüppeline tõus, vahendab Bloomberg.
USAs langes uute kodude müük aprillis viimase üheksa aasta kiireimas tempos, nõudlust mõjutasid negatiivselt kõrge inflatsioon ning kodulaenu intresside hüppeline tõus, vahendab Bloomberg.
Pea püsti, see on normaalne kriisiaeg
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Töötajad peavad mainekaks tööandjaks energiafirmat, tudengid Microsofti
Töötavate inimeste jaoks on kõige atraktiivsemad tööandjad riigi või kohaliku omavalitsuse infrastruktuuriettevõtted, tudengid hindavad Microsofti Eesti arenduskeskust, LHVd ja Pipedrive’i, näitab Kantar Emori tööandjate maine pingerida.
Töötavate inimeste jaoks on kõige atraktiivsemad tööandjad riigi või kohaliku omavalitsuse infrastruktuuriettevõtted, tudengid hindavad Microsofti Eesti arenduskeskust, LHVd ja Pipedrive’i, näitab Kantar Emori tööandjate maine pingerida.
Irja Lutsari kogemus - kuidas juhtida, kui sulle soovitakse surma?
Teadusnõukoja endine juht Irja Lutsar rääkis intervjuus, kuidas juhtida, kui sinu otsustega ei olda nõus ja sulle soovitakse halba. Lutsar rääkis, mida ta täna teeks juhina teisiti ning mida Eesti ühiskonnana peaks hädasti pandeemia-aastate kogemusega tegema.
Teadusnõukoja endine juht Irja Lutsar rääkis intervjuus, kuidas juhtida, kui sinu otsustega ei olda nõus ja sulle soovitakse halba. Lutsar rääkis, mida ta täna teeks juhina teisiti ning mida Eesti ühiskonnana peaks hädasti pandeemia-aastate kogemusega tegema.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.