18. detsember 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Üleeile ja eile langetasid Eesti suuremad kütuse jaemüüjad bensiini jaehinda keskmiselt 10 senti liitri kohta.

Esimesena langetas hinda Statoil, seejärel Shell, Neste, EK ja Alexela. Kütusefirmad põhjendavad seda maailmaturu hindade langusega.

«Tegelikult bensiini maailmaturu hind päris nii palju ei langenud,» ütles Alexela jaemüügijuht Indrek Randver. «Osaliselt on siin tegemist ka kütusefirmade tugevnenud konkurentsiga. Tuleb täpselt jälgida, mida konkurendid ees teevad.» BNS

Hüvitusfond suurendas seoses olulise ülemärkimisega X seeria obligatsioonide emissiooni mahtu 25 miljonilt kroonilt 59,5 miljonile.

Hüvitusfondi juhatuse liikme Allan Sombri sõnul on tegemist suurima Hüvitusfondi korraldatud obligatsioonide emissiooniga.

Esmaslevitamisel laekus ostuavaldusi ligi 61 miljoni krooni väärtuses. Emissiooni tasakaaluhinnaks kujunes 178 EVP-krooni ühe obligatsiooni eest. BNS

Eesti erastamisagentuur (EEA) teatas Rakvere piiritusetehase saja protsendi aktsiate omandiõiguse üleminekust ETFC gruppi kuuluvale viinatootjale AS Winum E.

11. detsembril sõlmitud lepingu kohaselt maksab Winum E Rakvere tehase aktsiate eest kolme aasta jooksul 22,5 miljonit krooni, sellest poole võib tasuda EVPdes.

Ostja võttis EEA teatel üle ka kõik Rakvere piiritustehase kohustused ja õigused. Septembri lõpu seisuga oli Rakvere tehas kokku võlgu 43,965 miljonit krooni.

Winum E juhatuse esimees Arno Narro ütles, et firma kavatseb Rakveres jätkata piirituse tootmist. BNS

Eesti majanduskasv on rahandusministeeriumi hinnangul hoolimata majanduskeskkonna muutustest tuleval aastal 5,5 protsenti.

Rahandusminister Mart Opmann kinnitas, et sõltumata pingestunud majandusolukorrast, on prognoositud 5,5protsendiline sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasv tuleval aastal reaalne.

Ministeeriumi kantsler Agu Lellep lisas, et majanduskasvu ei saa vaadata ainult ühe aasta lõikes. Ta selgitas, et kui selle aasta SKT kasv on kõrgem kui kavandatud seitse kuni üheksa protsenti, võib tuleva aasta kasv ka oodatust väiksemaks kujuneda, kuid kokkuvõttes jääb kasv samaks. BNS

Tänavune riigieelarve on kolmapäeva õhtuse seisuga sajaprotsendiliselt täis ka ilma Eesti Merelaevanduse erakorralise müügituluta.

Koos Merelaevanduse eest saadud 400 miljoni krooniga oli riigieeelarve tulude pool täitunud 5. detsembriks.

Selle aasta 12,7 miljardi kroonise riigieelarve tulusid oli kolmapäevaks riigikassa andmetel laekunud 13,118 miljardit krooni ehk eelarve oli ületatud 420 miljoni krooniga. Puhas ülelaekumine on 20 miljonit krooni. BNS

Vene keskpank on andnud heakskiidu Pioneerbanki aktsiate müügiks Forekspangale, kinnitab panga omaniku Pioner First Russia nõunik John Tearney ametlikus teates Moskva ajalehele Russki Telegraf.

Tearney märgib, et «praegu on olemas keskpanga heakskiit tehingule ja me ootame, et kõik vajalikud dokumendid on alla kirjutatud selle aasta lõpuks.»

Tearney avalduse õigsust kinnitas Russki Telegrafi esindaja. BNS

OÜ Wicom avab reedel Kloostrimetsa uuselamurajoonis pidulikult esimesena valminud näidiselumaja.

«Tänaseks on alustatud elamute müügilepingute sõlmimist, talvel korrastatakse piirkonda rajatavate elamute projektdokumentatsioon, ehituse esimene järk valmib kevadsuvel,» ütles OÜ Wicom juhataja Priit Vilba.

Projekti KODU 2001 raames on kavas sajandivahetuseks ehitada Kloostrimetsa 7,8 hektari suurusele maa-alale kodu 120 perele. Kinnistu hind kõigub 0,46 kuni 2 miljoni krooni vahemikus. BNS

Eesti paigutab sel aastal veel 200 miljonit eelarvesse ülelaekunud krooni välismaistesse rahainstrumentidesse, peamiselt Saksa riigi võlakirjadesse.

Ainuke tingimus Eesti raha väljaviimisel on rahandusministeeriumi kantsleri Agu Lellepi sõnul see, et riigi raha peab olema paigutatud instrumentidesse, mis omavad AAA reitingut.

Lellep ütles eile, et Eesti ei korralda raha paigutamise eel eraldi enampakkumise konkurssi. Ta selgitas, et Eesti Pangal on ülevaade välismaisest rahaturust ja sellest, kus hoides raha parimaid intresse teenib.

200 miljonit krooni läheb esialgu Deutsche Banki Eesti kontole, kust see jagatakse vajaduse järgi arveldus- ja väärtpaberikonto vahel.

Väärtpaberikontol paigutatakse raha hetkel kõige soodsamatesse Saksa valitsuse võlakirjadesse, selgitas Lellep. BNS

Mendelson & Co peamaakleri Margus Konsapi sõnul on hinnad Eesti kinnisvaraturul tõusnud aastaga keskmiselt 20 protsenti ning järske hinnamuutusi pole olnud.

«Praegune kinnisvaraturu hinnatase on aasta jooksul sujuvalt välja kujunenud,» ütles Konsap. «Detsembris pole hinnad varasemaga võrreldes enam oluliselt muutunud, sest aasta lõpp pole kunagi olnud hooajakuu.»

Konsap märkis, et raha- ja aktsiaturgude kriis ei ole kinnisvaraturule märkimisväärselt mõju avaldanud.

Järgmisel aastal Konsapi hinnangul enam nii suurt hinnatõusu ei tule ja hinnad peaks olema stabiilsed. BNS

ASi Tallinna Soojus nõukogu kinnitas kolmapäeval firma majandusaasta kahjumiks 7,3 miljonit krooni.

Tallinna Soojuse juhatuse esimehe Leonid Lipavski sõnul kavatseb ettevõte jätkata sel aastal alustatud reorganiseerimist ning loobuda ebaefektiivsetest tegevustest.

Tallinna Soojuse nõukogu kiitis heaks 1998.--99. majandusaastaks kehtestatava soojuse hinna arvutamise alusmaterjalid. Uue tariifi peab kinnitama majandusministeeriumi juurde loodav energia turuinspektsioon. BNS

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) nõustus kolmapäeval Eesti esitatud majanduspoliitilise memorandumiga ja kinnitas 22 miljoni dollari suuruse tugilaenu. Eesti võimud on IMFi teatel viidanud kavatsusele krediidiressurssi mitte kasutada.

Eesti peab olema valvas kogunõudluse surve suhtes, mis võib viia pangandussektori ülepaisutamisele kapitali sissevoolu keskkonnas, ning ka tootlikkuse kasvu ületava reaalpalkade tõusu suhtes, teatas IMF. BNS

Hetkel kuum