26. märts 1998 kell 22:00

Hoiupank avas libakonto

Firmale konto avamine Hoiupangas tuli päevavalgele aasta tagasi, kui pangas muutusid kontonumbrid ja pank sellest kliente teavitas.

«Minu kodusel aadressil tuli kiri, et firmal on Hoiupangas konto, millest ma kuulnudki polnud,» rääkis Kaldas. Koos Hoiupanga juristiga panga Viru filiaalis käies selgus, et konto oli avatud võltsitud dokumentide alusel ja võltsitud allkirjadega, rääkis ta.

«Konto avati meie firma endisele ärinimele AS Templeton, mille aadressiks märgitud minu kodune aadress. Võltsitud allkirjadega volitusel oli juhatus volitanud kontot avama ja tehinguid sooritama Andres Leisi, kellest ma polnud varem kuulnudki,» selgitas Kaldas.

Kaldase väitel näitab eelöeldu, et Hoiupank ei suvatsenud firmat kontrollida. Äriregistris oleks kohe selgunud, et niisuguse nimega firmat enam pole. Sama selgunuks firmasse helistades, põhjendas ta.

Tollel ajal puudus seadus, mis oleks panka kohustanud lähtuma ettevõtteregistrisse kantud andmetest, kommenteeris Hoiupanga jurist Andrus Hinrikus protesti, et Hoiupank pole kontrollinud firma andmeid.

Koos Andres Leisiga oli arve avamist kinnitamas Taivo Pillisner, kes vabastati Autoexpo eelkäijast ASist Templeton töölt kolm aastat tagasi enne katseaja lõppu, rääkis Kalmer Kaldas. «Kuna tema nimi puudub dokumentides, siis on ilmne tema isiklik tutvus filiaali juhtkonnas,» märkis Kaldas kirjas Hoiupanga sisekontrolliosakonnale. Väidetavalt on Taivo Pillisner ülekuulamisel politseis kinnitanud, et konto avas Hoiupanga Viru filiaali juhataja, kes on tema naise hea sõbranna.

Hoiupanga sisekontrolli osakond ei tuvastanud panga telleri ega kontori juhataja süüd, sest kõik konto avamiseks nõutavad firma dokumendid olid notariaalselt tõestatud, kinnitas Andrus Hinrikus.

«See, et keegi kellegi hea tuttav on, ei anna veel alust süüdistada,» lisas Hinrikus. Pigem on küsimus selles, kuidas sattusid firma dokumendid katseajal vabastatud töötaja kätte, märkis ta. «Aga seda uurib juba politsei,» jätkas jurist.

Pangale esitati kõik konto avamiseks nõutavad dokumendid, kinnitas Hinrikus. Tema selgitusel on vaidlusalune konto tänaseks suletud. Konto suleti pärast Kalmer Kaldase pretensiooni, ütles Hinrikus.

Kalmer Kaldase avalduse põhjal algatas politsei aasta tagasi kriminaalasja dokumentide võltsimise ja võltsitud dokumentide kasutamise uurimiseks.

Tallinna politseiprefektuuri majanduskuritegude grupi uurija kinnitusel on kriminaalasi arhiivis, mistõttu ei saa ta seda kommenteerida. Väidetavalt on kriminaalasi lõpetatud.

Võltsitud dokumentidega konto avamise põhjuseks on tõenäoliselt maksudest kõrvalehiilimine, tõdes Hoiupanga sisekontrolli osakonna vanemspetsialist Hallan Pärss.

Kalmer Kaldas ütles, et tema andmetel kanti avamise järel pangakontole kaitsejõududest umbes 700 000 krooni, mis pärast kontole laekumist tunni jooksul sularahas välja võeti.

«Päris täpselt nii see polnud,» kommenteeris Andrus Hinrikus, «rohkem ei saa ma kliendisaladust rikkumata öelda.»

Kõige hullem, et asja on uuritud üle aasta ja pole mingeid tulemusi, ütles Kalmer Kaldas. «Ma isegi ei tea, kas kriminaalasi on lõpetatud või jätkub uurimine,» on ta nõutu. Nii ei jäägi muud üle kui esitada nõue Hoiupangale, et firma kahju tasutud saaks, ütles Kaldas.

Ta hindas firma kahjuks ligi pool miljonit krooni, sest pangas võltsdokumentidega firma teadmata avatud konto tõttu on Autoexpo kaotanud partneri lepingu ja krediidivõimaluse. «Lepingu saavutamine võttis kaks aastat tõsist tööd ja kolme kuu pärast sain tünga,» kirjeldas Kaldas.

Hoiupanga jurist tõdes, et ei saa aru, millel põhineb eelnimetatud kahjunõue.

Hetkel kuum