21. september 1998 kell 22:00

Veofirmad säästavad sõnumitega raha

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsioon pakub oma liikmetele mobiiltelefonikõnede kulude vähendamiseks rahvusvahelist telefonikaarti. Veofirmad on leidnud aga veelgi kokkuhoidlikuma mooduse, kasutades helistamise asemel tekstisõnumite saatmist.

Rahvusvahelist telefonikaarti saab kasutada nii telefoniautomaadis kui mobiiltelefonis. Helistamisel peab valima peale vastava riigi teenindusnumbri PIN-koodi, mille järel teatab telefonikaardisüsteem helistaja kasutuses oleva summa. Seejärel võib valida numbri. Osadest riikidest on kaardiga helistades kõneminuti hind madalam kui tavalise mobiiltelefoni kõneminut.

Vedajad peavad aga ka rahvusvahelist telefonikaarti liiga suureks kuluks. Odavaima võimalusena lastakse autojuhtidel saata hoopis tekstisõnumeid.

Eesti Mobiiltelefoni klientidele võib veelgi odavamaks osutuda sõnumite saatmine elektronposti aadressile (3 krooni sõnum).

Olen rahvusvahelise telefonikaardi tariifidest silmad üle lasknud, kuid kasutusse pole seda kaarti võtnud.

Meie autojuhtidel on kõigil mobiiltelefonid kaasas, kuid nad kasutavad lühisõnumite saatmist. See on kindlasti odavam kui igasugune helistamine. Osades riikides on tekstisõnumite saatmine tasuta või väga odav.

Meie kommunikatsioonikulud välismaal viibivate autojuhtidega suhtlemiseks on kuus 10 000--15 000 krooni.

Meie autojuhtide kom-munikatsioonikulud on päris suured -- umbes 100 000 krooni kuus. Rahvusvahelise telefonikaardi hinnakirja vaatasin üle, kuid ei ole kaarti kasutanud.

Telefonikaardiga helistamine on tavalise mobiilikõnega võrreldes mõnes riigis odavam, mõnes aga ei ole. Autojuhile läheb keeruliseks kalkuleerida, kust on kaardiga helistada soodsam.

Rõhume põhiliselt tekstisõnumitele. Eesti Mobiiltelefoni pakutav läbi Interneti saadetav sõnum on soodne.

Hetkel kuum