29. september 1998 kell 22:00

Arvuti muudab uut trükimeediat

Täna lõpeb Inglismaal Birminghamis Ipex 98, suurim trükindusealane mess maailmas enne 2000. aasta Drupat Düsseldorfis. Tuleb tunnistada, et messil nähtust passib ka arvutirubriigis rääkida. Ma ei mõtle seda, et trükimasina küljes on juhtarvuti ja kena lame kuvar, vaid pigem seda, et kogu töö kuni trükini toimub arvutis ja trükimasin käib pistikuga lokaalvõrku samuti nagu kontoriprinter. Trükimasina operaator valab vaid värvi juurde, kontrollib, kas tulemus vastab kliendi tahtele ja pühib laupäevahommikuti klaviatuuri pealt tolmu.

Tegelikult on kahte sorti digitaalseid trükimasinaid. Kõigepealt need, mis on nagu tavalised trükimasinad, ainult et suudavad endale ise tööks vajalikud trükiplaadid valgustada. See on olnud trendikas juba mõnda aega, Ipexi oluline muutus selles vallas on A3-formaadile lisandunud suuremad, A2-trükimasinad. Kui siiani oli selliseid masinaid tehes kasutatud põhjana mõnda tavalist trükimasinat, siis Ipexil sõlmiti esimesed tehingud KBA ja Scitex'i 74 Karat' peale, mis on algusest peale loodud digitaalseks ja sisaldab hulga uudseid lahendusi.

Eesmärk on üks -- miks peaks trükkaliks õppimine võtma rohkem aega kui nädala. Sama suunda on näha kõikjal, kuid reeglina pole selle nimel hakatud trükimasina üldehitust muutma. Karat on selles vallas äärmiselt tervitatav liikumine.

Teine sort digitaalseid trükimasinaid töötab nagu laserprinter ja pole vahet, kas trükkida järjest 1000 ühesugust või erinevat koopiat või teha ainult need 10 eksemplari, mida just parasjagu täna vaja on.

Seejuures ei pruugi trükitav asi olla sugugi raamat või reklaam, sest mõlema selle ala suurtegija, Indigo ja Xeikoni masinad lasevad läbi ka plastikut, näiteks pakendi tegemiseks.

Põhiline tundub olema siiski personaliseeritud trükkimine, st kuna iga koopia võib olla erinev, siis miks mitte alustada kliendile saadetavat reklaami nimelise pöördumisega tema poole või trükkida talle tootekataloog, kus on sees vaid need asjad, mida ta tõenäoliselt osta tahab.

Mõlemat sorti trükimasinaid leiab ka Tallinnast, tõsi küll, minu isiklik seisukoht on, et neid kiputakse kasutama tavalise trükimasina asemel näiteks liiga hilja peale jäetud töö päästmiseks. Aga eks ka see ole üks turuni??.

Hetkel kuum