1. november 1998 kell 22:00

Kinnisvaraturg klaarub

Kinnisvaraturg on juba aasta tegutsenud tingimustes, kus laenu saavad vähesed uue eluaseme taotlejad. On kujunenud suhteline stabiilsus -- kui eelmise aasta lõpus loodeti, et raskused laenusaamisel on ajutised, siis praegu ei ennusta keegi olukorra kiiret muutumist.

Kinnisvarafirmade ja -maaklerite jaoks tähendab praegune aeg seda, et kõigile enam tööd ei jätku. Oodata on kinnisvarafirmade liitumisi. Osa firmadest lõpetab tegevuse, kindlasti jääb väiksemaks ka libamaaklerite arv. Ühelt poolt loobub osa neist ise kinnisvaraturul tegutsemisest, teiselt poolt peaks varsti hakkama maaklerite tegevust aktiivselt mõjutama Eesti kinnisvaramaaklerite koda. Tasapisi tegutsedes on jõutud selleni, et tänaseks on Eesti kaubandus-tööstuskojas põhimõttelise heakskiidu saanud kinnisvaramaaklerite kutsestandard.

Kutsestandardiga määratakse kindlaks maakleritele vajalikud isiksuseomadused ja oskused. Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse esimehe Kalev Roosivälja sõnul pole kinnisvaramaakler mitte inimene, kes kuulutuse lehte paneb ja hakkab tehinguid tegema, vaid selleks on vaja omada teatud kvalifikatsioonitaset. Maakleri kutsetunnistuse saamise eelduseks on muuhulgas vähemalt üheaastane töökogemus kinnisvaravahenduse valdkonnas.

Kui maaklerite kutsestandardi osas on kõik vaidlused ära vaieldud, võib lõpuks alata ka kinnisvaramaaklerite kutsetunnistuste väljastamine. Praegu ei oska keegi öelda Eestis tegutsevate kinnisvaramaaklerite arvu, tõenäoliselt ligineb see tuhandele.

Kinnisvaraturu korrastumine nii firmade arvu vähenemise kui ka maakleritele kutsetunnistuse väljastamise kaudu tähendab kliendile suuremat kindlust. Praegu on kliendil võimatu vahet teha, kas temale visiitkaardi esitanud maakler on seda tööd teinud mõne päeva või aastaid.

Hetkel kuum