11. jaanuar 1999 kell 22:00

Munitsipaalinvest vajab tagatisi

Opmann kinnitas, et rahandusministeerium on kohalikele omavalitsustele odavamate laenuressursside leidmise probleemiga viimasel ajal aktiivselt tegelenud.

«Meil on sellel teemal olnud linnade liidu esindajatega kaks arutelu, oleme krediidi saamise üle konsulteerinud maailmapanga ja Westdeutsche Landesbankiga,» rääkis ta.

«Paraku on ilmnenud huvide lahknevus -- kreeditorid on huvitatud vaid tugeva tulubaasiga omavalitsuste või riigi garantiiga projektide krediteerimisest,» selgitas ta.

Opmanni sõnul on Munitsipaalinvesti loomine seega võimalik vaid siis, kui omavalitsused loovad laenudele toimiva tagatistebaasi. «Arutasime seda küsimust esmaspäeval ka Maailmapanga esindaja Basil Kavalskyga,» ütles ta.

Opmann lisas, et riik on omalt poolt aastast aastasse suurendanud kohalikele omavalitsustele jagatavaid toetusi.

Kui 1995. aastal jagas riik omavalitsuste vahel vaid 47 miljonit krooni, siis selle aasta riigieelarves on selleks otstarbeks ette nähtud juba 433 miljonit krooni, ütles ta.

«Ka omavalitsuste endi tulubaasi suurenemine peaks olema teatud kergendus investeeringute tegemisel,» märkis minister.

Novembris Tallinnas viibinud maailmapanga delegatsioon avaldas valmisolekut osaleda Munitsipaalinvestis tagatiste olemasolul oma investeerimisüksuse IFC kaudu.

Maailmapanga tingimus oli samas, et Munitsipaalinvesti ei asutataks sihtasutusena, mida aga linnade liit peab praegu kõige sobivamaks lahenduseks.

Eesti linnad loodavad Munitsipaalinvestist kujundada ühise finantsinstitutsiooni, mille eesmärgiks on muuta linnade laenutegevus koordineerituks ning saada seeläbi soodsamaid laenutingimusi.

Autor: BNS

Hetkel kuum