Erik Samel • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

Eluasemelaenu vastu on

huvi suur

Hansapangas olid pärast eluasemelaenu intressi alandamist telefonid punased. Järsult suurenes nende inimeste arv, kes tundsid huvi laenu saamise vastu. Hansapanga eluasemelaenu tootehalduri Kersti Arro sõnul oli helistajate seas väga palju neid, kes pole Hansapanga kliendid.

Laenutingimuste vastu tunnevad suurt huvi ka inimesed, kes on kõrgema intressiga laenu kätte saanud ning soovivad nüüd intressi alandada. Lepingutingimuste muutmiseks tuleb sõlmida lepingu lisa, millega kaasneb lepingu lisa sõlmimise tasu. See on küllalt suur ning seetõttu peaks klient enne kindlaks tegema, kas lepingu lisa sõlmimisel on mõtet. Tõsisemalt võiksid sellist võimalust kaaluda kliendid, kes on võtnud suure laenu pikaks tähtajaks.

Kuna eluasemelaenu saamise ülejäänud tingimused Hansapangas ei muutunud, pole eluasemelaenude arvu väga suurt tõusu oodata. Kinnisvaraturg sai üle pika aja siiski esimese tõsise positiivse signaali. Paljud inimesed, kes olid uue eluaseme muretsemise kaugele tulevikku lükanud, mõtlevad selle peale nüüd uuesti tõsisemalt. Kinnisvarafirmadele tähendab Hansapanga laenuintressi alandamine esialgu vaid klientide huvi suurenemist kinnisvara ostu või müügi vastu. Inimesed on ettevaatlikud ning mõtlevad senisest põhjalikumalt, kas sõlmida laenuleping kinnisvara ostmiseks või mitte.

Kinnisvarabüroo Uus Maa peamaakleri Jaanus Lauguse sõnul elavnes inimeste huvi kinnisvara vastu juba aasta esimestel päevadel, seega enne Hansapanga otsust laenuintresse alandada. Äripindade vastu tunti esialgu isegi suuremat huvi kui korterite vastu. Eluasemelaenu odavnemine mõjutab Lauguse hinnangul eelkõige äärelinna korterite hinda, sest kallimate eluasemete osas ainult intressi alandamine kuigi suurt mõju ei avalda.

Hetkel kuum