Reuters/Scanpix • 26. jaanuar 1999 kell 22:00

Poola talunikud nõuavad kaitset

Poola valitsuse sõnul blokeeris ligi 3000 talunikku esmaspäeval traktorite ja muu põllumajandustehnikaga liikluse 90 maanteel ning takistas ühes Saksa- ja teises Venemaale suunduvas piiripunktis piiriületust.

Politsei kasutas teede vabastamiseks kumminuiasid, pisargaasi ja veekahureid ning lubas veelgi karmimaid meetmeid, kui protestid ei lakka.

«Meie peamine nõue on toiduimpordi piiramine ... ja me jätkame protesti kuni saame selles osas konkreetsed vastused,» ütles individuaaltalupidajate solidaarsusliidu juht Marian Zagorny.

«Tahame, et riiklik põllumajandusturu agentuur hakkaks talunikelt sea- ja linnuliha kokku ostma talutava hinnaga,» ütles omakaitse ühenduse juht Janusz Malewicz.

Nii näiteks on sealiha hind Malewiczi sõnul langenud 1,7--1,8 zlotile (6.40--6.70 Eesti krooni kilo), samas kui ühe kilo tootmise omahind on kolm zlotti.

Põllumehed, kelle sissetulekud moodustavad vaid 40 protsenti Poola keskmisest palgast, kaebavad, et Euroopa Liidu talunikele makstavad toetused muudavad kohaliku toodangu impordi kõrval konkurentsivõimetuks.

Talunikud nõuavad valitsuselt kõrgete imporditollide kehtestamist, odavaid krediite ja garanteeritud kokkuostuhindu.

Protestid on vahelduva eduga kestnud läinud aastast saadik, kajastades Poola põllumajandussektori kehva seisu. Poola 2,1 miljonist talust on valdav osa väiksed (keskmiselt 7 ha) ja ebaefektiivsed. Sektoris saab tööd neljandik Poola 40miljonilisest elanikkonnast, samas kui põllumajanduse arvele langeb vaid 6% riigi sisemajanduse kogutoodangust. Võrdluseks on kogu Euroopa Liidus vaid 7,5 miljonit talumajandit.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum