Reuters/Scanpix • 3. veebruar 1999 kell 22:00

Teeblokaadid tagasi

Politsei sõnul oli liiklus takistatud umbes 20 suuremal maanteel.

Poola talunikud jätkasid oma nädalapäevad kestnud protestiaktsiooni, nõudes valitsuselt täiendavaid toetusi vaesunud põllumajandussektori abistamiseks.

Katoliku kiriku vahendatud läbirääkimised jooksid teisipäeva õhtul liiva -- valitsuse pakutud sooduslaenude ja eksporditoetuste programmi hindasid Poola talunikud ebapiisavaks.

Eile hommikuks kavandatud uued kõnelused jäid ära, kuna talunike esindajad esitasid omaltpoolt rea uusi nõudmisi.

Muu hulgas taheti läbirääkimistele valitsuskoalitsiooni reformimeelset vähemusparteid vabaduse liit, mis on korduvalt kritiseerinud talunikele tehtud järeleandmisi, eetriaega avalikus televisioonis, et teha otseülekanne valitsusega peetavast debatist, ametlikku vabandust iga taluniku ees, keda on teede blokeerimise eest juriidiliselt karistatud ning kopsakaid toetusi põllumajandusele.

Poola diplomaadid on osa süüst praeguses kriisis veeretanud Euroopa Liidu peale, mille 500 miljoni dollari suurune toiduabi Venemaale on Poola kaupadelt väidetavalt võtnud peamise ekspordituru.

Euroopa Liidu ametnikud lükkavad aga süüdistused tagasi.

«Poolakad peavad vahet tegema ELi toiduabi ja teistest riikidest nagu USA lähetatud abi vahel. Meie kavandasime oma programmi nii, et see ei kahjustaks Poola ja teiste Venemaale eksportijate huve,» ütles Euroopa komisjoni pressiesindaja Gerry Kiely.

ELi toiduabi müüakse Vene turul kohalike hindadega, samas kui USA 885 miljoni dollariline abipakett antakse üle praktiliselt tasuta.

Poola põllumajanduse kehv seis võib kujuneda peamiseks takistuseks valitsuse soovile olla 2003. aastaks valmis Euroopa Liiduga ühinemiseks. Valdavalt väikestes ja ebaefektiivsetes perefarmides on hõivatud ligi 25 protsenti Poola tööealisest elanikkonnast, samas kui sektori panus SKTsse on vaid 6 protsenti.

Teisipäeval teatas maailmapank, et laenab Poolale 500 miljonit dollarit põllumajandusreformi läbiviimiseks, mille eesmärk on vähendada talude arvu peaaegu poole võrra ning luua maapiirkonnas põllumajandusega mitte seotud töökohti.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum