20 aprill 1999

Valitsus ütleb ei vabatsoonidele

Samas ei kavatse valitsus hakata esialgu ka eelmise valitsuse otsuseid muutma.

Teede- ja sideminister Toivo Jürgenson ütles ajakirjanikele 1994. a töötanud komisjoni hinnangule viidates, et Eestis pole maksuvabade piirkondade loomine otstarbekas.

Tollivabad tsoonid on Jürgensoni sõnul mõeldavad vaid tolliseaduse mõistes ehk tolliladudena, mis tähendab, et seal hoitava ja välja mineva kauba pealt ei pea tasuma riigile käibemaksu.

Samas on Jürgensoni hinnangul mõistetamatu eelmise valitsuse otsus luua vabatsoon Sillamäele, kus ei ole kavas mitte kaupu ladustada, vaid neid ka töödelda ja lisaväärtust anda.

Välisminister Toomas Hendrik Ilves märkis, et eelmise valitsuse viimaste kuude otsused vabatsoonide loomise kohta Sillamäele, Võrru ja Valka olid tehtud kiirustades ja ilma põhjaliku analüüsita.

Ilvese sõnul on küsitav, kas vabatsoonide loomine on kooskõlas Euroopa Liidu seadusandlike raamidega.

Uus valitsus kavatseb Ilvese teatel vastu võtta vaid selliseid otsuseid, mis on eelnevalt läbinud põhjaliku analüüsi nende vastavuse kohta Euroopa Liidu nõuetele.

Kuna valitsusel on praegu pakilisemaid asju arutada kui vabatsoonide temaatika, ei ole lähiajal seda laadi otsuseid kavas vastu võtta, ütles Ilves.

Põllumajandusminister Ivari Padar jäi vabatsoone hinnates napisõnaliseks, kuid märkis, et nende loomisest tulenev efekt ilmneb alles aastate pärast.

Märtsis ametist lahkunud koonderakondlase Mart Siimanni juhitud valitsus toetas veebruaris vabatsoonide loomist Võrru ja Valka.

Võru vabatsooni suurus on 366,8 hektarit, sinna jääb seitse ettevõtet. Valga vabatsooni suuruseks saab 83 hektarit ja sinna jääb üheksa ettevõtet, peamiselt tollilaod.

Mullu detsembris toetas lahkunud valitsus vabatsooni loomist Sillamäele, kus see hõlmaks lisaks sadama ümbruse tolliladudele ka töötlevat tööstust. Vabatsoonide töö pole valitsuse pressiesindaja teatel veel käivitunud.

Võrru vabatsooni loomise eest võitles maavanem, endine Koonderakonna liige Robert Lepikson. Sillamäe vabatsooni ideeline isa on koonderakondlasest ekspeaminister Tiit Vähi.

Seni oli Eestis üks vabatsoon -- Muuga sadam.

Autor: BNS

Hetkel kuum