ÄP fototoimetus • 30. mai 1999 kell 22:00

Vabamajandustsoonid ei laiene

Poola majandusminister Janusz Steinhoff ütles läinud nädalal toimunud pressikonverentsil, et on andnud korralduse uute investeeringute peatamiseks.

«Euroopa Liit on neid tsoone teravalt kritiseerinud. Uute firmade registreerimine on peatatud ... ning lähiajal tuleb otsustada, mida nende tsoonidega edaspidi peale hakatakse,» ütles Steinhoff.

Taoliste tsoonide eksisteerimine on vastuolus Euroopa Liidu seadustega, Poola aga tahab blokiga ühineda juba 2003. aastal.

Poola eelmise vasakkallakuga valitsuse poolt 1995. aastal vastu võetud seadus annab investoritele vabamajandustsoonis ettevõtte tulumaksu osas kümneks aastaks täieliku maksuvabastuse (kehtiv määr 34%) ning seejärel veel kümneks aastaks 50protsendilise maksusoodustuse.

Poolas on 17 sellist tsooni, mis on loodud eelkõige arengus maha jäänud ning kõrge tööpuudusega piirkondadesse. Suurematest investeeringutest on näiteks General Motorsi Saksa tütarfirma Adam Opel investeerinud ühte taolisesse tsooni autotehase rajamiseks ligi 600 mln Saksa marka.

Diplomaatide sõnul taotleb Poola ELilt vabamajandustsoonide osas üleminekuperioodi, kuid Brüssel pole nõus.

Nii on Poolal valida, kas tsoonid kaotada ning riskida sealsete investorite vihaga, jätta olukord muutmata ning kahjustada Euroopa Liiduga käimas olevaid läbirääkimisi või püüda kuidagi kompromissile jõuda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum