Kaido Einama • 2. juuni 1999 kell 22:00

Ergonoomiline töökoht väsitab vähem

Arvutitöökoht on kontorites kõige levinum, arvuti taga istub inimene töö ajal kõige rohkem. Et sellepärast ei peaks tugevamaid prille muretsema või randmepõletikku ravima, tuleb intensiivse kasutusega arvutitöökohale muretseda ergonoomilised töövahendid.

Monitor kui kõige suurem silmade ohustaja tuleb peita kaitsva ekraanifiltri taha, eriti kui on tegemist vanemat või odavamat tüüpi seadmega. Ekraanifilter pole ainult silmade kaitseks: kui firma turvalisuse seisukohast on oluline, et võõrad arvutis esitatavaid andmeid ei näeks, siis saab korraliku filtriga varjata ekraanil oleva info kõrvaltvaataja eest.

Loomulikult tuleb enne filtri ostmist üle vaadata ka arvutitöökohtade paigutus. Otse ekraanile paistvat päikest tuleb vältida, hea pole samuti akna peegeldus ekraanil. Töökohal võib stressi tekitada privaatse infoga tegeleva töötaja selja tagant läbikäimine. Selline töökoht peaks olema tagant suletud.

Kuigi klaviatuur tundub lihtne ja kerge tööriist, võib selle kasutamisel saada randmepõletiku. Jälgige oma käsi tavalisel klaviatuuril klõbistades ja tunnete, et randmekohad on kogu aeg pinge all ning mõnikord veel terve päeva külmal lauakattel.

Klaviatuuriergonoomia on jõudnud niikaugele, et suudab vältida arvutipõlvkonna, eluaegsete arvutitöötajate esimesi arvutitraumasid, ja nüüd saab juba peaaegu täiesti tavalise klaviatuuri hinna eest spetsiaalse intensiivseks kasutuseks mõeldud nn poolitatud klaviatuuri, kus mõlema käe tööpind on kaldu ja pisut väljapoole pööratud. Peale selle arvestavad paremad klaviatuurid ka näpu vajutustugevusega -- väikse sõrme alla sattuv klahv reageerib õrnemale puudutusele, pöidla all olevad tühiku- ja funktsiooniklahvid on jäigemad, et sõrm ei põruks.

Randmete kaitseks sobivad pehmed randmetoed, mis on mõne klaviatuuriga kaasas või saab neid lisada nii klaviatuuri kui hiiremati ette.

Kuna inimesed on väga erineva kehaehitusega, ei saa igaühele sobivat tooli teha, tavaliselt toodetakse kontorimööbel keskmise kehaehitusega mehele. Et ka kõhnad ja paksud, mehed ning naised end mugavalt tunneksid, peab arvutitöökoha mööbel olema reguleeritav. Kui inimene on mõõtmetelt reguleerimise vahemikust väljas, tuleb muretseda spetsiaalsed selja- või käetoed.

Ergonoomilised töövahendid on küll kallimad kui masstoodang, kuid lõppkokkuvõttes ikkagi odavamad kui töötaja ravipäevad.

Hetkel kuum