Madli Zobel • 10 november 1999

Kondoomiäri kogub hoogu

Mõne nädala pärast asub Cool-kondoome turustav Eesti Pereplaneerimise Liit lõbustusasutustesse üles panema kokku 20 kondoomiautomaati.

Idee üks ajend on leida Rahvusvahelisele Pereplaneerimise Föderatsioonile kuuluva kaubamärgiga Cool-kondoomide müügiga lisaraha, samuti tõsta «kondoomiteadlikkust» eelkõige noorte seas.

Eestis läbimüügi poolest RFSU ja Suvest Suveni markide järel kolmandal kohal olevad Cool-preservatiivid peaksid pereplaneerimise liidu prognooside kohaselt tõusma automaatse müügiga turuliidriks.

«Tänu Eesti Pereplaneerimise Liidu väikesele kasumiootusele selles äris on Cooli hind võrdlemisi soodne, 5 krooni tükk,» räägib Cool-kondoomide projektijuht Kristel Kaar. «See võimaldab turgu võita mitte ainult teiste kvaliteetkondoomide turuosa arvelt, vaid ka odavate oriendi kummide poole pealt,» loodab Kaar.

Eestis ei oodata 5000kroonistesse automaatidesse investeeritud raha äratasumist ainult läbimüügi arvelt, automaadid töötavad ka kui omamoodi reklaampind ja meeldetuletus baarikülastajale.

Paki kättesaamiseks tuleb automaati toppida kolm viiekroonist münti. See on põhjus, miks mitmed meelelahutusasutused ei taha kondoomimüüki oma kempsu ette.

Eesti pole veel jõudnud tasemele, kus mündid on rahakotis sama tavalised kui kulunud kondoomid. Iga baar ei viitsi tegeleda müntide vahetamisega.

Samuti kardavad baaripidajad, et automaate hakatakse lõhkuma nii raha kui ka kondoomide saamise eesmärgil.

Tartu ööklubi Atlantis on oma ruumesse otsustanud paigutada ühe automaadi.

«Kondoomiautomaat on kvaliteetse teeninduse üks osa,» kinnitab Atlantise direktor Andres Kask. «Ühes korralikus asutuses peaks see olema sama elementaarne kui seep ja kempsupaber.»

Kondoomide müügiautomaadid on paljudes Euroopa riikides igapäevane nähtus, Eestis need seni puuduvad. Cool-kondoome tootva tehase kondoomidest müüakse näiteks Saksamaal automaatide kaudu 80%.

Meestearst Olev Poolamets on kursis olukorraga Eesti kondoominduses: kaitsevahendeid kasutatakse järjest rohkem. Aafrikaga võrreldes teeb Eesti suisa edusamme, kiidab Poolamets.

Tervisekaitseametis registreeritakse igal aastal mitu uut kondoomimarki. Praegugi on üks firma teatanud soovist importida Tai kondoome.

Tervisekaitseameti hügieeniosakonna vanemspetsialist Anatoli Tetsov nendib, et paberid on Aasiast tulevatel preservatiividel tavaliselt korras. Tetsov pole oma senises praktikas piraatkondoome kohanud. «Ma arvan, et turgudel neid siiski leidub,» lisab ta.

Hetkel kuum