Priit Harik • 6. november 2000 kell 22:00

Kile turvab klaasi ja inimest

Tallinnas Sikupilli kaubakeskuses toimunud õnnetus, kus väike laps jooksis läbi klaasukse, põhjustas palju segadust. Linnaplaneerimise ameti ehituskontrolli osakonna juhataja Rain Seieri väitel lubab seadus vaheseinte ja uste ehitamisel kasutada tavalist klaasi. Seieri sõnul on aga normidega sätestatud, et avalike ehitiste klaasist vaheseinad ja uksed tuleb märgistada turvakilede või -kleebistega. See töö jääb äripinna omaniku vastutusele.

Turvakiled täidavad suure klaasukse või klaasist vaheseina puhul mitut funktsiooni. 3M Eesti müügiesindaja Tiit Kärgets selgitab, et tavaliselt on turvakiled ilma värvita ning asjatundliku paigalduse korral klaasil täiesti märkamatud. Saadaval on kergelt toonitud kilesid, mis ei muuda objekti üldmuljet, kuid kergendavad suure klaaspinna märkamist.

Turvakile ei lase klaasil lööki saades kildudeks puruneda. Seega väheneb inimeste või hoone sisustuse vigastamise oht. Samuti on turvakilest abi kiirete, nn ühe minuti sissemurdmiste korral. Kile purustamine nõuab vargalt täiendavalt aega.

Lisaks turvakiledele, mille kaitseefekt avaldub tõeliselt alles siis, kui klaas on juba mingil moel löögi saanud ning mõranenud, saab ohutuse suurendamiseks kasutada ka kleepkilet, mis aitab klaaspinda nähtavaks muuta ning selle tahtmatu purustamise ära hoida.

Tavalised ja üldlevinud põhivärvid nagu sinine, punane, kollane vms ei pruugi kõikjale ühtviisi sobida. Tiit Kärgets selgitab, et soliidsemale asutusele sobivad ustele efektkiled. Spetsiaalsed kleepsud annavad klaasile söövitatud või liivapritsiga töödeldud klaaspinna ilme. Samas on kile ise uksele või vitriinile täiesti ohutu ning spetsiaalsete töövõtetega ka hiljem aluspinda rikkumata eemaldatav. Kleepkilesid võib kasutada kaunistavate-hoiatavate triipude ja ornamentidena ning firmade logode valmistamiseks. Vastavalt fantaasiale on võimalik luua vägagi pilkupüüdvaid graafilisi efekte ning samaaegselt toimiva reklaamiga on ka tagatud, et keegi pahaaimamatult klaasiga kokku ei põrkaks.

Hetkel kuum