Vähiravimi eest peab haigekassa kuus korda rohkem välja käima

07. november 2001, 08:17

Ravimitootjate otsus kuuekordistada eeskätt vähihaigetele valude leevendamiseks määratava morfiini hinda suurendab haigekassa kulutusi miljonite kroonide võrra, kuna patsientidele kehtib ravimi puhul sajaprotsendiline soodustus, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Pehmelt öeldes on see probleem küll,? tunnistas keskhaigekassa pressiesindaja Aet Truu. Seni apteegis 52 krooni maksnud, 25 tabletti sisaldav ravimipakk maksab alates oktoobrist 300 krooni. Patsient saab arsti määratud tugevatoimelise valuvaigisti endiselt 20 krooniga kätte.

?Kuna vastavalt ministri määrusele kompenseeritakse morfiin patsiendile sajaprotsendiliselt, siis tabab see hoop kõige rohkem haigekassat,? selgitas Truu. ?Hämmastav on ka see, et hinnatõusust ei teavitatud meid ette.?

Morfiinitablette tootva ravimifirma Nycomed direktor Ants Nurk põhjendas hinnatõusu sellega, et seni müüdi morfiini alla omahinna, samuti nõudis investeerimist pakendite uus, kohutuslik eestikeelne märgistus.

?Ühe artikli uus märgistus nõudis 40 000 krooni, morfiinitablette oleme sel aastal müünud üldse vähem kui 200 000 krooni eest,? tõi ta näite. Nurga sõnul ei kohusta määrus ravimifirmat haigekassale hinnatõusust eelnevalt märku andma.

Eesti onkoloogiakeskuse peaarst Indrek Oro ei olnud hinnatõusuga kursis, kuid arvas, et see võib probleemiks saada ka haiglatele, kes morfiini operatsioonide juures valuvaigistina kasutavad.

Ravimi hulgimüügifirma Tamro ostudirektor Tiina Kadak ütles, et hinnatõus nende müügitulemusi ei mõjuta. ?Morfiin on siiski mõeldud niivõrd raskete haigete jaoks, et seda ei saa hinna tõustes ostmata jätta,? selgitas ta.

Ostujuhi sõnul teine morfiini tootev ravimifirma Mundifarma oma ravimite hindu seni tõstnud ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing