8. november 2001 kell 22:00

Eesti Energiale selge sõna ? ei mingit püsitasu!

Eesti tähtsad asjamehed Mart Laar, Gunnar Okk ja teised räägivad täna tõsise moega sotsiaalelektrist. Eesti Energia (EE) eestvedamisel tuleb kokku sotsiaalelektri komisjon, mis hakkab välja selgitama üle Eesti neid inimesi, keda vabastada 20kroonise elektri püsitasu maksmisest. See, et kuumaksu kehtestamine põhjendatud pole, ei paista asjasse üldse puutuvat.

Kuumaks on tasu osutamata teenuse eest ning juba üksi seetõttu on püsitasu kehtestamine ebaõiglane ? seega pole mõtet ka arutada, kes selle maksmisest vabastada, kes mitte. Eesti Energiale tuleb öelda selge sõna ? ei mingit püsitasu!

Omaniku ehk riigi esindajad laiutavad vaid käsi ? monopol ütleb, et vaja, järelikult nii ongi. Peaminister Mart Laar ja majandusminister Henrik Hololei, kes on ametiposti tõttu ka Eesti Energia aktsionäride üldkoosolek, tegid korraks kurja häält, aga sellega nende sotsiaalne panus ka piirdus. Monopoli lubatud 15 miljonit krooni kolme aasta peale püsitasu kompenseerimiseks sulges kõrgete riigiametnike suud.

Ja omaniku käepikendus ehk energiaturu inspektsioon kiidab kõigele lisaks, et meil läks veel hästi ? näe, Eesti Energia soovis alguses 30kroonist püsitasu kehtestada, aga inspektsioon sai tasu alla kaubeldud, 20 peale!

20 krooni kuus tundub esmapilgul tühine summa, kuid kokku lootis elektriedastaja aastas koduklientide (EE andmeil on neid 542 000) pealt lisatulu teenida umbes 130 miljonit krooni. Selle kõrval on lahjavõitu hoopis kompensatsioonideks mõeldud 5 miljonit aastas.

Aga küsimus on põhimõttes, mitte selles või teises summas. Ja kui EE lähtub valest põhimõttest, on raske sellele isegi üht pooltargumenti leida.

EE turundusjuht Jaanus Arukaevu põhjendas püsitasu püsivate kuludega ? seda olevat vaja võrguühenduste tagamiseks, mõõtmisteks, arveldusteks. Samas tunnistas Arukaevu ise, et kõigeks selleks kulutab EE kuus ühe kliendi peale 117 senti (!). Järelikult ? 20 krooni laest võetud summa, mujalt seda õigupoolest võtta polegi.

Teisalt tekib küsimus, mille eest tarbija üldse maksab, kui ta elektri eest maksab. Kõik kulud alates elektri tootmisest kuni energia viimiseni tarbijani peaksid olema kilovatt-tunni hinna sees. Nii, nagu see iga teise toote puhul käib.

Aga Eesti Energia ei ole normaalne äriettevõte. Töötab null-riskiga, investeeringute tegemine on garanteeritud tarbijate hinnatõusuga. Viiendik toodangust haihtub lihtsalt õhku ? elektrikaod võrkudes on 1 teravatt-tund (teine viiendik kulub elektritootmisele endale). Monopol ? selle sõnaga on kõik öeldud. Täpselt nii käitub ka näiteks Tallinna Vesi ? osa joogiveest kaob teab kuhu, Tallinna Soojuse soojatrassidel kasvab aga talvel roheline muru. Ja kõik selle maksavad kinni kliendid.

Monopolid oskavad hästi põhjendada oma ebaefektiivsuse katteks tarbija taskust lisaraha väljapumpamist. Eesti Energia paistab teiste seast suisa heategijana välja, kes vaata et ise veel kahju kannatab. Võib veel ainult imestada, et valitsus pole ellu kutsunud monopolide heategevusministeeriumi ? kõik need sotsiaalelektrid, sotsiaalsoojused, sotsiaaltelefonid tuleb ju ka maksumaksja rahaga laiali jagada...

Hetkel kuum