Maksuamet võitleb musta rahaga

Kristina Traks 14. november 2001, 00:00

Kuidas on teie hinnangul viimase aasta jooksul muutunud ümbrikupalkade maksmine, kas ümbrikupalkadega seonduv on endiselt päevakorras või on pigem tegemist kaduva nähtusega?
Ümbrikupalgad on sotsiaalne nähtus, mille ulatus ja dünaamika ei sõltu ainuüksi maksuameti tegemistest, vaid paljude mõjuritega taustsüsteemist. Pole imerohtu selle koheseks likvideerimiseks, küll on võimalik protsesse teatud ulatuses suunata, surumaks neid aina kitsamatesse raamidesse. Kuni 1999. aastani oli tegelemine ümbrikupalkadega juhuslikku laadi, pöördepunktiks võiks lugeda sotsiaalmaksu administreerimise üleandmist maksuametile.

Administreerimise ülevõtmisest praeguseni on sotsiaalmaksu laekumise kasv olnud kiirem majanduse kasvutempost ? näiteks selle aasta 10 kuuga on laekunud sotsiaalmaksu 11,51 rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Statistika kinnitab, et ümbrikupalkade osakaal on aeglaselt, kuid kindlalt vähenemas.

Kohalike maksuametite juhid ja omavalitsuste inimesed ütlevad, et ei näe olulist ümbrikupalkade vähenemist. Kuidas kommenteerite?
Eks see, kui palju makstakse kuskil piirkonnas ümbrikupalku, sõltub ka kohalikest maksuametitest. Kohtusse on seni jõudnud küll vaid Tallinna maksuametis tõestatud juhtumid. Ümbrikupalga kahtlustega seonduv revisjon on üks keerulisemaid, sellepärast kohalikud maksuametid ei näitagi initsiatiivi üles.

Maksuametil on viimased kaks aastat näha iga inimese kohta tema makstud sotsiaalmaksu summa ning seega teada ka palgad. Kas tänu sellele muudatusele on ümbrikupalgamaksjaid juba vahele võetud?
Tänu sotsiaalmaksu isikustamisele on maksuametil tõepoolest lihtsam olukorda analüüsida ja valida objekte kontrollimiseks. Märgime, et objekti valikust märksa keerulisem on tõendite kogumine ja vormistamine.

Maksupettuste uurimise keskusel on praegu käsil mitu ümbrikupalga maksmisega seotud asja, mis tõenäoliselt selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses ka kohtusse jõuavad.

Mis valdkonna ettevõtetega on tegemist?
Enne kui asjad pole kohtusse läinud, ei saa ma midagi kommenteerida.

Kuivõrd aitab ümbrikupalkade maksjaid vahele võtta kavandatav seadusemuudatus, et ümbrikupalga saamise ülestunnistanud töötaja ei pea maksmata jäänud maksu tagantjärele tasuma?
See aitab palju kaasa tõendusmaterjali kogumisel. Praegu on tavaline, et ärritunud töötaja kaebab tööandja peale, hiljem aga võetakse kas tööandja survel või hirmust maksuameti ees tunnistused tagasi.

Risk ümbrikupalga maksmisega vahele jääda koos sellega kaasnevate sanktsioonidega nii äriühingu kui selle juhi isiku suhtes on viimase paari aasta jooksul pidevalt kasvanud.

Mitmendal kohal maksuameti jaoks ümbrikupalkadega võitlemine tähtsuselt on?
Ümbrikupalkade juhtude väljaselgitamine, tõestamine ja süüdlaste kohtu ette viimine on meie esmaste prioriteetide hulgas. Sellel ja eelmisel aastal oleme saanud alles asjaga tõsiselt tegelema hakata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing