Väinu Rozental • 22. november 2001 kell 22:00

Minister Tarmo Loodus: haldusreform ei lenda prügikasti

?Tegelemine haldusterritoriaalse reformiga ei ole seotud ühegi kuupäevaga,? ütles Loodus. ?Et temaatika on jätkuvalt huviorbiidis, näitab, et selle koht pole prügikastis.?

Loodus leidis, et senine töö haldusterritoriaalse reformiga on olnud kriitikast hoolimata asjalik. ?Et omavalitsused oma õiguste eest seisavad, tähendab, et nad mõtlevad asja üle,? sõnas Loodus.

Looduse kinnitusel näitab küsitlus omavalitsuste hulgas, et vabatahtlikke ühinejaid on kaks korda rohkem kui ühinemise vastaseid. ?Olin valmis halvemaks tulemuseks,? tunnistas Loodus ja lisas, et küsitluse tulemused esitas ta teisipäeval ka valitsusele.

Looduse andmeil toetas 14 protsenti kohalikest omavalitsustest vabatahtlikku ühinemist ja 55 protsenti omavalitsustest on tingimisi ühinejad. ?Ühinemise vastaseid on umbes kolmandik,? lisas Loodus.

Loodus ütles, et Eestis on seni ühinenud 16 kohalikku omavalitsust.

?Ainus seadus, mille alusel seda teha saab, on 1995. aastal vastu võetud Eesti territooriumi haldusjaotuse seadus,? sõnas Loodus.

Loodus heitis haldusreformifoorumil esinedes kohalikele omavalitsustele ette, et omavalitsused ei vaevu otsima lisavahendeid oma tulubaasi parandamiseks. ?Ükski omavalitsus ei mõtle sellele, kuidas panna kehtima kohalikke makse,? tõi Loodus näite. ?Omavalitsused tahavad mängida hoopis head onu ja otsivad näiteks maamaksu puhul madalamaid variante.?

Looduse sõnul on omavalitsuste tulubaasi probleemid eelkõige rahandusministeeriumi, mitte siseministeeriumi rida.

Loodus kinnitas, et valitsus valmistab ette dokumente, mis püüavad leida lahendusi omavalitsuste põletavamatele probleemidele, nagu näiteks tulubaasi ümbervaatamise põhimõtted, õpilaste pearaha või transpordiküsimused.

Hetkel kuum