Ülar Lauk • 9. detsember 2002 kell 10:42

USA naftakontsern võib ühineda vene megaprojektiga

USA naftakontsern ConocoPhillips võib ühineda 4 vene kompanii - Lukoili, Jukose, TNK ja Sibnefti megaprojektiga, kirjutab Vedomosti.

Novembri lõpul teatasid vene naftagigantide juhid uue eksprordimarsruudi projektist Urals nafta tarnimiseks USAsse. Selleks kavatsetakse rajada vähemalt 2500 km pikkune naftajuhe Lääne-Siberist Murmanskisse, kus meri ei külmu kinni ja on võimalik lastida suuri 240 000 kuni 300 000 tonnilisi naftatankereid. Nii suurte laevadega, mida ei saa vastu võtta ükski teine Venemaa sadam, muutuvad vene nafta tarned USAsse rentaabliteks.

Esialgsete arvestuste järgi on projekti maksumuseks (naftajuhe + naftaterminaal Murmanskis, mis suudab läbi lasta üle 60 mln tonni aastas) 3,4-4,5 mld dollarit. Lukoili presidendi Vagit Alekperovi sõnul on Lukoil ja Jukos valmis tarnima mööda uut marsruuti mõlemad 20 mln, TNK ja Sibneft 10 mln tonni. Eeldatakse, et kompaniide investeeringud projekti on proportsionaalsed tulevaste tarnetega.

Conoco toodab Neenetsi autonoomses ringkonnas ühisettevõttes Poljarnoje Sijanije, milles ameriklastele kuulub 50%, 1,8 mln tonni naftat aastas ning kuna naftajuhe läbib Neenetsimaad, siis on kompaniil projektiga ühinemine igati mõttekas.

Commerzbank"i analüütiku Ivan Mazalovi arvates kiirendab ConocoPhillipsi osalus projekti realiseerimist. Arvestades tootmismahtu, oleks Conoco osalus 3%. Mazalovi arvates kindlustab Conoco projektiga liitumise korral rohkem kui 3% investeeringutest.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2002/12/09-40-06.html>

Hetkel kuum