Pool miljardit projekte lihtsalt tuttavate vahel

Heidit Kaio 05. jaanuar 2004, 00:00

Ehkki meeste ühisprojektide maht võiks tagasihoidlikult hinnates olla pool miljardit krooni, ei pea nad ühistegevust tähelepanuväärseks. ?Sõõrumaa ei mahu mu isikliku viie esimese äripartneri sekka,? väidab Merko nõukogu esimees, ettevõtte suuraktsionär Toomas Annus. ?Oleme lihtsalt tuttavad.?

Sõõrumaa telefon jääb kommentaarideks kiirete pühade ajal tummaks.

Ühised ettevõtmised sünnivad kahe osapoole vahelises koostöös juba algetappidest peale. Ehitusfirma Merko kinnisvara arendusfirma E.L.L Kinnisvara juhatuse esimees Jaak Vende ütleb: ?Kui meie oleksime Sõõrumaaga seotud projektidest kohe loobunud, kas siis oleks leitud mõni teine partner? Koostöö on otsustatud algfaasis.?

Sõõrumaa ja Annus on ajades koos ühist äri istunud korra maha, et leppida kokku Keskerakonnale koos kolme miljoni krooni laenamise. Kumbki andis 1,5 miljonit krooni.

Sõõrumaa panus ühistesse ettevõtmistesse on kontaktid, pikaajaliselt sisse töötatud suhted poliitikutega. ?Mis veel lisaks kontaktidele?.?,? mõtiskleb kuuldavalt Jaak Vende andes intervjuud. ?Sõõrumaa on tugev finantspartner, see aitab maandada riske, tema nimi on usaldusväärne tagatis pankadele,? ütleb Vende.

Merko nõukogu esimehe Toomas Annuse poolt on lisaks firmade poolele osalusele kompetents ehituse ja kinnisvara arenduse valdkonnas.

Sõõrumaa on rajanud kaubamärgi ESS, mille alla käib turvateenuste, tänavapatrulli, majavalitsuste, kiirabi ja parkimiskontrolöride impeerium. Kuigi Sõõrumaa on müünud ESSi Taani ettevõttele Falck, osaleb ta selle juhtimises Eestis.

Toomas Annus ja Urmas Sõõrumaa on liikmed suurettevõtjate assotsiatsioonis, mis on võtnud sõprusklubi mõõdu ja kuhu kuulub 40 Eesti meest, keda ühendavad jõukus ja huvi osalemiseks ühiskondlikes protsessides.

Laulasmaa ja Kloogaranna külla mereäärse elamu- ja suvilarajooni rajamine on lõpusirgel, selle turuväärtuseks võib hinnata 200 miljonit krooni.

Elamurajoonist 12 maja kerkivad seadusevastaselt, kuid Keila valla toel, rannaäärsesse keelutsooni. Sajameetrisesse kaldakaitsevööndisse ehitamiseks on vaja keskkonnaministri eriluba, kahesajameetrisele rannaalale tiheasustusala loomiseks saab loa anda aga vaid valitsus. Kumbagi luba pole välja antud ja keskkonnainspektsioon kaebas ehituse kohtusse. 43 maja Ilvese, Orava, Kotka ja Karu teel valmivad Kloogale muinsuskaitsealuse Kõltsu mõisa ümbrusse. Lisaks ootab taastamist puitpitsiline tornidega mõisahoone.

Elamurajooni rajava firma Rannailu omanikud on pooleks Sõõrumaa tütarfirma U.S Invest ja Merko tütarfirma E.L.L Kinnisvara.

Tallinnas Ahtri 6a on kerkib 11-korruseline 20 000ruutmeetrine büroo- ja kontorihoone, millest suure osa pinda on juba enne ehituse alustamist välja müüdud. Ettevõtmist teostab firma nimega Admirali Maja, kus võrdset osa omavad E.L.L Kinnisvara ja Urmas Sõõrumaa firma Manutent, millest poole omanik on Belizel asutatud Dinoc Trading.

Sõõrumaa firma Manutent on maksnud 15 miljonit krooni ehk 10 protsenti tagatisraha ja asunud läbirääkimistesse Tallinna linnavalitsusega Tallinna linnahalli ja seda ümbritseva Tallinna vanalinnaga külgneva mereäärse maa-ala ostuks 150 miljoni krooni eest.

Manutendil on eelkokkulepe Merkoga piirkonna ehituseks. E.L.L Kinnisvara juhatuse esimees Jaak Vende rõhutab, et tegemist on vaid Merko ja E.L.L Kinnisvara vahelise eelkokkuleppega, mis ei pruugi teostuda, kui ebaõnnestuvad läbirääkimised Manutendi ja linnavalitsuse vahel.

Ühisettevõtte Rannailu nime alt andsid Sõõrumaa ja Annus viimastel kohalike omavalitsuste valimistel laenu Keskerakonnale, kumbki poolteist miljonit krooni.

?Mõnikord on firmadel kitsas ja me oleme laenu andnud, kui likviidsusprobleem on ajutine,? ütleb Annus.

Kindluse, et erakonna rahaasjad lahenevad, annab Annuse sõnul teadmine, et Keskerakonnale laekub iga kvartal riigieelarvest ligi 1,4 miljonit krooni.

Et tuntud ettevõtjad annavad laenu, sellega oli Eesti poliitilisel maastikul tegemist uuendusega läinud kohalike omavalitsuste valimiste ajal.

Veelgi novaatorlikum oli vaid paar kuud hiljem 10 miljoni krooni eest investeerimispanga LHV kaudu Keskerakonna võlakirjade emiteerimine. Skeem on tähelepanuväärne, sest sellega jäi saladuseks, kust pärines rohkem kui pool Keskerakonna Riigikogu valimiste kampaania rahast. ?Hea meetod. Ilus liigutus. Kaval ja tark tehing,? hindab Jüri Mõis.

Äripäev küsitles ligi kümmet ettevõtjat, kes on erakondi toetanud. Selge eitus ostu osas jäi saamata vaid Annuselt ja Sõõrumaalt.

?Ärge nüüd oma ametit liiga tõsiselt võtke. Kell on hiline. Ma olen puhkusel. Räägime asja töö ajal,? soovitas Toomas Annus novembris võetud kõne ajal. Järgmise nädala alguses teatas: ?Helistage jaanuaris.?

Urmas Sõõrumaa juhtis kahe telefonikõne jooksul küsimusi siia ja sinna, muu hulgas süüdistas Äripäeva rumalustega tegelemises, kuid ei andnud otsest vastust küsimusele, kas ta osales Keskerakonna võlakirjaemissioonis.

Nii Sõõrumaa kui ka Annuse ettevõtlushuvi on eelkõige esindatud Tallinna linnas ja mõlemad on pidanud oluliseks häid suhteid Tallinna linnavalitsuses istuvate poliitiliste erakondadega.

Sõõrumaa ettevõtlushuvisid esindavad firmad on saanud Tallinna linnalt soodsaid lepinguid ning omandanud mitmes valdkonnas turgu valitseva seisundi.

Urmas Sõõrumaa on Eesti suurim poliitikute rahastaja. Neljade valimiste jooksul on ta erinevatele erakondade maksnud kokku ligikaudu neli miljonit krooni, sellest rahast pool on läinud Keskerakonnale.

Tallinna linna tellimused on olulised ka Merkole, Baltimaade suurimale ehitusfirmale. Üsna pea lööb Merko Ehitus kopa maasse Kakumäel Vabaõhumuuseumi teel, et ehitada Tallinna tellimusel sundüürnikele ja noortele peredele Saviliiva elurajoon. Kompenseerides Merko ehitust ja võimaldades elamuturul dumpingut kasutada, võib linnvalitsuse kingitust hinnata mitmekümne miljoni krooniseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing