Ülo Toomsalu • 8. jaanuar 2004 kell 6:20

PM: Ministrid teenivad palgalisa nõukogude esimeestena

Keskkonnaminister Villu Reiljan ja kultuuriminister Urmas Paet said riigi sihtasutuste nõukogu juhtidena mullu kümneid tuhandeid kroone tasu.

Kultuuriminister Urmas Paet sai Eesti Filmi Sihtasutusest 11 100 krooni ja Kunstimuuseumi Ehituse Sihtasutusest 23 125 krooni nõukogu liikme tasu. Keskkonnaminister Villu Reiljan sai Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu esimehena koguni 42 286 krooni, kirjutab Postimees.

Maksmise aluseks ei ole praeguste ministrite käskkirjad, sest tasu suurus ja selle maksmise kord on kindlaks määratud juba möödunud aasta algul eelmise valitsuse ajal. Nii näiteks kannab Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu esimehe töötasuks 5550 krooni kuus määranud käskkiri veel üle-eelmise rahandusministri Harri Õunapuu allkirja.

Riigikontrolli peakontrolör Jüri Kõrge ütles eile, et ta näeb ametikoha järgi riigi sihtasutuste nõukogudesse kuuluvatele valitsuse liikmetele tasu maksmises tõsist probleemi.

«Vabariigi valitsuse seaduses on piirang selgelt kirjas, aga enne lõpliku hinnangu andmist tuleb konkreetseid juhtumeid põhjalikult uurida,» sõnas Kõrge. «Aga seadusesätteid lugedes on minu arusaam hetkel niisugune, et ametikoha järgi mõnda nõukogusse kuuluv valitsuse liige peaks nõukogus töötama oma ametipalga, mitte lisatasu eest.»

Kultuuriminister Urmas Paet ütles, et ta on nõukogu esimehe töötasu vastu võtnud, kuna on pidanud seda seaduslikuks. Ka Riigikogu korruptsioonivastane komisjon, kuhu ministrid kaks korda aastas oma tuludest aruande esitavad, pole kordagi juhtinud Paeti tähelepanu lubamatule tulule.

Keskkonnaminister Villu Reiljan seevastu laskis oma erakonna pressiesindajal Agu Uudelepal Postimehele teatada: «Kuna Keskkonnainvesteeringute Keskuse näol pole tegemist ei tulundusettevõtte ega täiendava töösuhtega, siis ei näe Rahvaliit selles mitu aastat kehtinud olukorras vastuolu vabariigi valitsuse seadusega.»

Hetkel kuum