ECG kataloog petab firmasid kogu Euroopas

Mait Palts 22. jaanuar 2004, 00:00

Kataloog saadab potentsiaalsetele klientidele eksitavaid lepinguid ja nõuab nende alusel hiljem sisse soolaseid arveid.

ECG põhikavalus ehk ?äriidee? seisneb potentsiaalsetele klientidele saadetud pöördumises, milles palutakse kirjale lisatud blanketile kanda ettevõtte andmed ja täidetud leht kataloogifirmale tagasi saata. Enamik pettuse ohvriks langenud kliente ei pane tähele tekstis sisalduvat meelega liiga väikses kirjas kirjutatud kokkulepet. ECG jaoks tähendab firma poolt täidetud ja allkirjastatud koopia tagasisaamine automaatselt, et nendega sõlmiti leping ja esitati tellimus.

Ohvrite leidmiseks on kasutatud teisigi analoogseid nippe. Näiteks saadeti firmale tema andmetega eeltäidetud kiri ning paluti vajadusel andmed täpsustada. Info esitati meelega vigaselt. Enamik firmasid reageeris, mis tähendas ECG-le veelgi rohkem tagastatud ja allkirjastatud ?lepinguid?.

Kataloogifirma eksitavat käitumist tõestavad ka selle endisel asukohamaal Hispaanias Kataloonia piirkonna võimude poolt ettevõttele tehtud ettekirjutused ja määratud karistused.

2001. aastal avastati, et ECG on viimase paari aasta jooksul saatnud Euroopa ettevõtetele rohkem kui 5 miljonit eksitava sisuga pakkumist. Kataloonia ametivõimud olid pettuseskeemide kohta saanud ligikaudu 3500 kaebust ettevõtetelt neljakümnest Euroopa riigist. Lõviosa kaebustest laekus Inglismaalt ja Prantsusmaalt. Hispaania võimud koostasid ECG-le nõude lõpetada eksitava sisuga kirjade saatmine. Muu hulgas sunniti ECGd tühistama ligi 800 eksituse tõttu sõlmitud lepingut. Samuti pidi kataloogifirma kooskõlastama uue klientidele saadetava kirja teksti kohaliku tarbijakaitse organisatsiooniga.

ECG vaidlustas ettekirjutuse kohtus. 2002. aasta juunis jättis apellatsiooni läbi vaadanud Hispaania kohus ECG kohta käiva otsuse täielikult jõusse.

Kuna ECG jätkas pahatahtlikku tegevust, määrasid Kataloonia võimud eelmisel septembril uue karistuse eksitava reklaami esitamise eest. Firma sai 300 000 euro suuruse trahvi ja üheaastase tegevuskeelu.

Kuivõrd ECG tegutsemine Hispaanias on keelatud, võib eeldada nende ümberasumist mõnda teise riiki. Kataloogifirma võib praegu suure tõenäosusega paikneda ?veitsis. Samas asuvad ka mitmed inkassofirmad, millega ECG seotud on. Kui siiani tegi ECGga koostööd peamiselt OVAGi-nimeline inkassofirma, siis nüüd esitab ettevõtetele nende nimel nõudeid ka Premium Recovery AG nimeline firma. Firma asutati 2003. aasta novembri lõpus ning tegeleb ?veitsis asuva Zugi kantoni äriregistri andmetel investeerimisteenuste osutamisega, sh võlgade sissenõudmisega. Kuna ECG-le määratud karistus ning uue inkassofirma asutamise kuupäev ajaliselt kahtlaselt lähestikku sattusid, tekitab see paratamatult küsimusi nendevahelistest ärisuhetest.

Mitu kuud tagasi oli üks pöördumine ning meid teavitati sellisest pettuseliigist. Veel oleme saanud rahvusvahelise koostöö raames informatsiooni, et Hispaania võimud on petukirjade saatjate suhtes rakendanud sanktsioone.

Kui olete eksikombel sõlminud European City Guide nimelise firmaga ?lepingu? ning teile saadetakse sellega seoses erinevaid arveid, soovitame neist mitte välja teha ja raha mitte maksta. Arveid ja erinevaid rahanõudeid võidakse teile esitada nii posti, faksi kui ka telefoni teel ja erinevatest ECGga seotud kohtadest, nagu Legal Department, Legal Controller, ning erinevatest ?veitsis asuvatest inkassofirmadest.

Saades sellise arve esimest korda, on soovitatav ECG-le kohe kirjalikult teada anda, et taganete igasugusest nendega sõlmitud kokkuleppest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing