Eaka hoone remont on keeruline

Rando Tooming 04. veebruar 2004, 00:00

Tallinna kultuuriväärtuste ameti (KVA) muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul on etapp, kus 15. sajandist pärit maja omanikule tuli lõpmata kaua selgitada, miks ta ei saa talle kuuluvas hoones euroremonti teha, õnneks möödanik.

Duboviku kinnitusel maksaks muinsuste nimekirja kuuluva maja remondi kooskõlastamistingimusi eiravatel omanikel eelkõige karta seda, et töö tuleb täies ulatuses ümber teha. Nii juhtus näiteks Uus tänav 11 hoonega, mille isepäine omanik vahetas ametiga kooskõlastamata välja kõik aknad. Protsess peatati, omanik pidi tellima uue projekti ning vast ettepandud aknad ümber vahetama.

Ehitusinsener ja konsultant Heino Uuetalu märkis, et järelevalve teostaja esimene mure on vaadata, kas dokumentatsioon on kooskõlastatud kõikides ametkondades. Tihti ilmnevad esimesed mittevastavused juba seal. ?Just nagu paljud inimesed püüavad end käepäraste vahenditega kodus ravida, et mitte arsti juurde minna, leidub n-ö tarku, kes üritavad samal põhimõttel vana maja renoveerida,? muigas Uuetalu.

?Meie nõue valesti renoveeritu täies mahus ümber teha võib osutuda omavolitseja kukrule valusamaks löögiks kui ükskõik milline trahv,? nentis Dubovik.

Muinsuskaitsealusesse majja büroo või tööruumide rajamisel lähtutakse üldkehtivast muinsuskaitse seadusest. Tallinna vanalinnas paiknevate hoonete omanike või rentnike tegevust reguleerib lisaks Tallinna vanalinna põhimäärus.

Kultuuriväärtuste ameti ja linnavolikogu vahel on sõlmitud haldusleping, mille kohaselt täidab amet pealinna territooriumil riiklikke ülesandeid. Kesklinna ja vanalinna ruumide saamiseks peab soovija pöörduma linnavara komisjoni poole.

Remonti võib ruumides teha ainult KVA muinsuskaitse osakonna loaga. ?Juhul, kui soovitakse kerget remonti ning eritingimused on koostatud, võtab kooskõlastamine meie ametis ühe päeva. Sellisel juhul väljastame ehitusloa meie. Kui on tegu väga kapitaalsete ümberehitustega ja sellega kaasneb hoone fassaadi osaline renoveerimine, tuleb loa saamiseks pöörduda säästva arengu ja planeerimise ameti poole,? selgitas Dubovik. Maapiirkondades saab ehituslube valdade juurde moodustatud spetsiaalsetest osakondadest.

Renoveerimisprotsessi järelevalvet võivad teostada ettevõtted, kellele KVA muinsuskaitse osakond on väljastanud vastava loa.

Insener Uuetalu sõnul seisneb tellijapoolne ehitusjärelevalve pidevas jälgimises, et töö ning materjalid oleksid vastavuses projektis märgituga.

?Mõned ehitusfirmad järgivad nõudeid ja materjale väga täpselt, kuid on ka selliseid, kes iga hinna eest üritavad odavamaid kasutada, ehkki firma tuleviku seisukohalt on selline tegevus äärmiselt riskantne,? selgitas Uuetalu.

  • Arsi Kook, ASi Restor peadirektor:
    Büroo asukohana on vanalinn kahtlemata soliidne ja prestiižne, kuigi renditud ruumide lahendus ja tingimused ei pruugi paljudele sobida. Tihti ei anna ruume ka eriti suures mahus üehitada. Eelkõ ei sobi vanalinn neile, kel kä vä palju kliente ja pidevalt on vaja parkimiskohti. Vanalinnas asuvate büumide renoveerimiseks vajaliku dokumentatsiooni ettevalmistamine on pikk protseduur, kuid siiski tästi lätav. Soovitan otsida firma, kes selle töäs mahus ä teeb ?kogu protsess kä projektipõelt ja koosneb eri lubade taotlemisest.

Toetan meie pisut konservatiivset muinsuskaitsepoliitikat, sest mitmel pool välismaal tähendab muinsuskaitse vaid maja fassaadi ja katuse säilitamist. Meil aga paneb muinsuskaitse ettevõttele tihtipeale veel kaitsekohustuse, kui hoones asub mõni eriti hinnaline detail või maaling.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2011, 07:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing