Äri edeneb korruptiivse küünarnukitunde najal

ÄP 26. veebruar 2004, 00:00

Veebruari alguses esitles justiitsministeerium eesotsas minister Ken-Marti Vaheriga korruptsiooniga võitlemise strateegiat ?Aus riik?. Sel ja eelmisel nädalal lahvatas irooniana suur kütusepesuafäär, millesse võivad olla segatud kõrge maksuametnik ja politseiameti peadirektori isa ja vend.

Äripäev nendib Eesti tugevat korporatiivsust, mis tugineb ühiskonna eri kihtide negatiivsele küünarnukitundele. Toimetuse meelest tuleb ette võtta tõsine antikorruptiivne lammutustöö. Üle Eesti.

Esmaspäeval kirjutas Äripäev sellest, et maksu- ja tolliamet avastas autobaasi Tapa Trans territooriumil suurejooneline kütusepesu. Ettevõtte omanikud olid eelmise aasta augustini politseiameti peadirektori Robert Antropovi isa Arvo ja vend Artur Antropov. Maksu- ja tolliameti järelevalveosakonna peaspetsialisti Enn-Toivo Annuki hinnangul ei saanud kütusepesutoimuda ilma omanike teadmata.

Kui Äripäev küsis politseinik Antropovilt, kas perekondlikud sidemed ei takista juhtumi objektiivset uurimist, vastas ta, et uurimisega tegeleb maksu- ja tolliamet. Oletame. Ent kes oleks pidanud maksu- ja tolliametis kütusepesu ja sellega kaasnevat maksupettust uurima? Eilseks oli lõngakera hargnenud sedavõrd, et autobaasi Tapa Trans osanikuna tuli välja Tiit Hallikma, kes oli eilseni Lääne-Viru maksuameti juht. Seega ring sulgus - ka kõrge maksuametnik võib olla segatud kütuseafääri. Kui objektiivset uurimist oleks mõtet eeldada kõrgelt maksuametnikult omaenda firma suhtes?

Tiit Hallikma oli kõrge maksuametnikuna ka konsultatsioonifirma, mis nõustab ettevõtjate majandus- ja õigusalaseid küsimusi, juht. Selles firmas on osanik Nikolai Tee, sama mees, kes on kahtlustatuna kütusepesu korraldamises kinni peetud.

On kahetsusväärne, et maksu- ja tolliameti peadirektor Aivar Rehe ei teadnud, millega tegeleb tema otsene alluv. Nii või teisiti, fakt on siiski ka see, et konsultatsioonifirma juhtimine ja Tapa Transis osanikuks olemine maksid Tiit Hallikmale töökoha.

Näib, et pigem soovitakse kogu süü ajada ühe mehe, Nikolai Tee, kaela. Antropovitelt ostsid Tapa Transi Nikolai Tee ja Tiit Hallikma koos. Tiit Hallikma seos kütusepesuga tuleb selgitada Robert Antropovi praegustel ja Tiit Hallikma endistel alluvatel. Neil on seda lihtsam teha, kui Antropov enam politseiametit ei juhi.

Justiitsminister Ken-Marti Vaher peab nähtavasti ?Ausa riigi? üleskutse, mis eeldas, et väärtegusid korda saatnud ametnikud ise informeerivad nende ümber ja osalusel toimunud väärtegudest, kuidagi ümber sõnastama - võimalus vabatahtlikult pääseda kriminaalsüüdistusest ei innusta kuidagi väärtegudest teatama. Salakütuse juhtum näitab veenvalt, et korruptsiooniga võitlemisel ei piisa üleskutsetest.

Vabariigi iseseisvuspäeval kõnelesid president Arnold Rüütel ja peaminister Juhan Parts rahva ja riigi võõrandumisest. Kui ranget seaduskuulekust saab rahvalt nõuda, kui jõustruktuurid ajavad ringkaitsesse tõmbunult omi asju?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing