Sisemine kindlus paistab välja

Mihkel Pärjamäe 29. märts 2004, 00:00

Kui sul on midagi öelda, siis asu kohe asja juurde, väldi keerutamist ja vihjeid. Frustratsiooniseisundit iseloomustab tihti võimetus selgelt ja üheselt väljenduda. Pöörake tähelepanu sõnakasutuse selgusele ja arusaadavusele stressi tekitavates olukordades.

Kindlus töösuhetes väljendub ka tööülesannete selges formuleerimises, funktsioonide kokkuleppimises (ametikirjeldus või -juhend). Tööülesannete kokku leppimata jätmine võib väljendada juhi ebakindlust.

Mõelge sellele, kas teie väline käitumine on märk sisemisest kindlusest. Meil võivad olla harjumused, mis on vastuolus selle sõnumiga, mida tahame edastada.

Inimestega rääkides looge pilkkontakt, ka grupi ees esinedes. Pöörake tähelepanu sellele, et te ei räägiks liiga kiiresti. Pilgu eemale juhtimine ja kiirustamine rääkides on tihti ebakindluse väljenduseks.

Kindlat juhti iseloomustab aja läbimõeldud ja efektiivne kasutamine. Kiirustamine, ajahäda, ülesannete kuhjumine ja kurtmine ajapuuduse üle on kindluse puudumise tulemus, kuid küllaltki tavaline juhi arengu algetappidel.

Aja kasutamine eeldab muidugi kindlat käitumist tööülesannete jagamisel, kokkulepetest kinnipidamisel ja teiste töö tegemisest keeldumisel.

Kui keegi teie alluvatest või kolleegidest on teinud edusammu, siis tunnustage. Ebakindel juht tunneb ennast tunnustades ebamugavalt:?Kuidas ma ikkagi talle nüüd ütlen...?? Tunnustamiseks on head ja mõjuvad tehnikad, mille arendamine on vajalik kõigile, kes tahavad juhina edukad olla.

Kritiseerimine on sügavamas tähenduses tunnustamisega üsna sarnane tegevus ? tagasiside andmine alluva tegevusele eesmärgiga aidata tal tulevikus olla efektiivsem. Tehniliselt võib olla raskem just ebakindlale juhile, kuid kui te oskate kindlalt käituda, siis on teil põhjust ennast ka kindlalt tunda.

Muutused on inimestele emotsionaalselt rasked ? ei ole ju reeglina teada, mis lõpuks välja tuleb. Siin on suurimaks abiks juhi kindlus: kindel ja selge muutuste eesmärgi (visiooni) sõnastamine, muutuste plaani kommunikeerimine, probleemide kindel lahendamine. Vaja on sisemist kindlust, oskust kindlalt väljenduda, suhelda kindlalt nelja silma all ja grupi ees esineda, käituda kindlalt, tunnustada ja kritiseerida.

Paljudele juhtidele on raske kriitika saamine oma otseselt juhilt, kolleegidelt ja alluvatelt. Ka sellises situatsioonis on abiks kindla käitumise reeglid ja tehnikad: väldi reageerimist, püüa välja selgitada, miks sind kritiseeritakse, võta omaks ainult põhjendatud kriitika, ära asu ennast kaitsma, vaid suuna diskussioon tulevikku ? kuidas edaspidi saaksime tegutseda efektiivsemalt.

Kriitika saamisel võib selguda, et üldiselt ebakindel juht muutub agressiivseks, aga agressiivne juht ei saagi objektiivset tagasisidet oma käitumise kohta.

Ainult kindel käitumine ja sisemine kindlus võimaldavad kasutada alluvate ja kolleegide tagasisidet iseenda arengu eesmärgil. Kindlus juhi töös on ka kõige kiirem tee isiklikus arengus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing