Tegutsemine Euroopa äriühinguna aitab kulusid vähendada

Silja Elunurm 06. oktoober 2004, 00:00

Pärast 30 aastat ettevalmistustööd jõustub 8. oktoobril üheaegselt kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides Euroopa Ühenduse määrus 2157/2001 Euroopa äriühingu põhikirja kohta ning nimetatud määruse rakendamise seadused liikmesriikides. Jõustuv määrus annab erinevate liikmesriikide äriühingutel võimaluse ühineda, asutades Euroopa äriühingu ilma, et neid takistaksid siseriiklike õigusaktide erinevustest ning nende territoriaalsest kohaldamisest tulenevad tõkked.

Euroopa äriühingu eelised ettevõtja jaoks tulenevad ennekõike administreerimisega seotud kulude kokkuhoiust. Samuti on see heaks võimaluseks, kuidas ettevõtte majandustegevus üle viia ühest liikmesriigist teise. Määruse alusel on võimalik Euroopa äriühing asutada või olemasolev äriühing selleks ümber kujundada ka keskmise suurusega ettevõtete puhul. Euroopa äriühingu kapitalinõudeks on vähemalt 120 000 eurot.

Tegemist on Euroopa Ühenduse tasandil toimiva asutamis- või ühinemismenetlusega, mis tähendab, et siseriiklikud regulatsioonid kohal-dumisele ei kuulu. Kuni tänase päevani ei olnud võimalik äriühingu tegevuskohta ilma uue äriühingu moodustamiseta teise liikmesriiki üle viia.

Mitmes erinevas liikmesriigis paikneva äriühingu ühendamiseks oli vajalik paralleelselt erinevate liikmesriikide regulatsioonide kohaldamine, tegemist oli kuluka ja aeganõudva protseduuriga. Seega ei olnud võimalik lõplikult realiseerida varem jõustunud direktiivide poolt pakutavad võimalusi ettevõtete tegevuse ümberkujundamiseks.

Potentsiaalseks kulude kokkuhoiuks on töösturitest koosnev konkurentsivõime hindamise töögrupp hinnanud 30 miljardit eurot aastas.

Euroopa äriühing registreeritakse riigis, kus asub ettevõtte peakontor. Eestis kuulub Euroopa äriühing registreerimisele äriregistris, kusjuures registreerimisel kohaldub äriseadustikus aktsiaseltsi äriregistrisse kandmise kohta sätestatu. Määrusega omab otsest puutumust maksu? ja tolliamet, kes peab andma nõusoleku Euroopa äriühingu asukoha muutmiseks. Nii üritatakse takistada maksudest kõrvale hoidmist. Euroopa äriühingu võlausaldajate kaitseks sisaldub määruses regulatsioon, et võlausaldajad võivad nõuda enne asukoha muutumist äriühingult tagatist nõuete täitmiseks.

Euroopa äriühingut puudutav määrus ei reguleeri äriühingu registreerimise küsimusi siseriiklikes äriregistrites, samuti pankroti-, töö- (sealhulgas ka pensionite süsteemi), maksu- ning konkurentsiõiguse valdkondi.

Otseselt ei reguleeri määrus maksuõiguse küsimusi, kuid Euroopa äriühingu asutamisega kaasnevad teatud juhtudel eelised.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing