Enn Tosso • 2. november 2004 kell 22:00

Kasutusloa puudumine toob majaomanikule trahvi

Kaanon Kinnisvara tegevjuhi Härmo Haljaste sõnutsi nõuab kasutusloa hankimine natuke aega ja dokumentidega tegelemist , mistõttu inimesed ei pea seda endale vajalikuks. ?Sama hästi saab elada ka kasutusloata majas,? kirjeldab ta paljude inimeste mõtteviisi.

Taotlemata jätmise põhjusena nimetab ta projektis ja muudes nõutud dokumentides olevaid puudusi, mille kõrvaldamine tundub kulukas, samuti kasutusloa taotlemiseks nõutud dokumentide puudumist. Nende hankimine nõuab aega ja raha. Samas hoiatab Haljaste käegalöömise eest. ?Inimesed ei teadvusta endale kasutusloa tähtsust. Müügivajaduse tekkimisel võib selle puudumine saada suureks takistuseks,? sõnab ta.

Vahel jääb kasutusluba taotlemata ka seetõttu, et elamut ei ehitata kohe lõpuni. Näiteks teine korrus jääb välja ehitamata. Haljaste sõnul pole seegi loa hankimisel takistuseks, sest taotleda saab ka elamu osalist kasutuselevõttu. ?Arvan, et kasutuslubade puudumise taga on inimlik laiskus ja ajapuudus,? arvab Haljaste.

Tallinna linna ehitusmääruse järgi on ehitise kasutusluba linna nõusolek, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja seda võib kasutada vastavalt otstarbele.

Pindi Kinnisvara turundusjuhi Ulvi Vikati sõnul ei takista kasutusloa puudumine kinnistusraamatusse kannete tegemist. ?Üldiselt ei takista selle puudumine ka maja müüki, küll aga võivad teatud tehingutingimused sellest sõltuda, näiteks laenutingimused, lisaks võib see olla määrav kindlustuse tegemisel,? räägib Vikat. Ta hoiatab, et kasutusloa puudumine võib mõjutada ka müügihinda, sest kasutusloata eramu puhul ei saa olla kindel, et see vastab ettenähtud tingimustele. Näiteks ei ole ehitusel projektist kinni peetud ja kahtluse all on, kas üldse kunagi kasutusluba antakse, või ei ole järgitud tuleohutusnõudeid. ?Kui müüakse kasutusloata maja, siis tuleks notariaalse lepingu sõlmimisel kokku leppida kõik loasse puutuv, näiteks mis ajaks müüja kasutusloa hangib,? sõnab Vikat. Ta lisab, et kohalik omavalitsus võib kasutusloa puudumise eest teha rahatrahvi.

Hetkel kuum