Ain Kivisaar • 7. november 2004 kell 22:00

Aastas müüakse Tallinnas kõigest üks-kaks büroohoonet

Seega avaldavad üksikud avalikud tehingud turule vägagi suurt mõju, olles sageli uueks hinna mõõdupuuks. Seoses väheste tehingute mõjuga ning omanike kasvanud ootustega on kvaliteetsete kesklinna büroohoonete pakutav tootlus langenud tänaseks suurusjärku 8?9%. Kuivõrd omanike näol on tegemist valdavalt väga hästi kapitaliseeritud ettevõtetega, pole ostjatel põhjust loota müügitingimuste leebumist ka lähitulevikus.

Pealinna kaubanduspindade turgu võib häbenemata küllastunud turuks nimetada. Loomulikult leidub turul ruumi väiksematele ni?itoodetele, kuid mastaapsemate kaubanduskeskuste lisandumist pole lähimate aastate jooksul põhjust oodata. Viimase kuue kuu jooksul on vähemalt kaks Tallinna kaubanduskeskust olnud tõsistes raskustes uute üürnike leidmisega, millele on loomulikult reageeritud hindade alandamisega. See on suurendanud turu hinnaerinevust ning pannud nii mõnegi keskuse omaniku vaagima müügiplaane.

Kuivõrd suur osa keskustest ongi rajatud edasimüügi eesmärgil, on tänaseks see aeg selgelt kätte jõudnud. Peale hiljutise Baltic Property Trusti Selverite ostu on kõigi eelduste kohaselt toimumas veel nii mõnegi keskuse omanikuvahetus.

Tootmispindade turg, selle mõiste tänapäevases tähenduses, on aktiivselt toiminud vaid viimased 2?3 aastat. Euroopaga võrreldes võib täheldada, et kiire arengu käigus on lao- ja tootmispindade hindade ja tootluste tulevikupotentsiaal juba ära kasutatud.

Tallinna tänapäevaste tööstuspindade hinnad on igati võrreldavad Põhjamaade suurlinnade omadega, samuti lepingutega kaetud hoonete tootlus. Potentsiaal peitub seega vaid mahtude kasvus, mida kinnitab 3?4 tööstuspargi üheaegne rajamine pealinna lähiümbrusesse.

Seoses tuntava vajaduse kasvuga uute hoonete järele on tekkimas ka vajadus ja võimalus rajatavaid ehitisi finantseerida, mis avab uusi teid strateegilistele kinnisvarainvestoritele.

Seega on kinnisvarainvestorite võimalused turul tegutsemiseks jätkuvalt avardumas. Võimalik on valida nii stabiilset sissetulekut andvate valmisehitiste kui ka alles arendusfaasis projektide vahel. Kindlasti keskendutakse lähiaastail investeerimisele maale, eelkõige kohtadesse, kus on selgelt tunda puudust kommertspindadest.

Hetkel kuum