Jaanus Laugus • 21. november 2004 kell 22:00

Analüütikud kinnisvaraturule lähiajal kriisi ei ennusta

Konverentsi peaesineja Venemaa ühe suurema kinnisvarabüroo MIEL Kinnisvara nõukogu esimees Grigory Kulikov meenutas Venemaal 90ndate lõpu kinnisvarakriisi, kus hinnad märkimisväärselt langesid. Sel ajal tõusis Kulikovi ettevõtte MIEL Kinnisvara Venemaa kinnisvaraturu liidriks. Kulikovi sõnade järgi tekib just kriisiolukordades tugevamatel võimalus. ?Just siis toimub turukorrastumine, kus tugevamad jäävad ellu. Kriisisituatsioonis mängib rolli eelkõige teenusekvaliteet, mida MIELis mõõdetakse aastates. MIEL on oma organisatsioonikultuuri poolest eeskujuks paljudele kinnisvarafirmadele kogu maailmas,? rääkis Kulikov enda firma kohta.

Kinnisvaraspetsialist Veronika Ilsjan nägi Eesti kinnisvaraturu jätkusuutlikust selles, kui kinnivara alal tegutsevate inimeste päedevus kasvab. Isljani arvates võib kinnisvarakriisi tekkimine olla paljuski meie pessimistlike mõtete vili. Ta sõnas: ?Kui millessegi väga uskuda, siis see ka tuleb.?

Eerika Vaikmäe-Koit Ühispangast ei näinud kriisiohtu Eesti kinnisvaraturul.

?Eesti majandus on korras ja Eesti inimeste mõistus on korras,? sõnas ta. Tema arvates on laenukoormus leibkonna kohta Eestis küllaldki madal, seda ca 18% peresissetulekust, mis annab tõesti alust uskuda, et laenuvõtmine pole eestlastele probleemiks. ?Mingisugust üle laenamist ei toimu. Eestlane pole laskunud eufooriasse,? rääkis Ühispanga esindaja. Manutendi juht Urmas Sõõrumaa oli samuti kinnisvaraturu tuleviku suhtes optimistlik: ?targalt ja mõistlikult tegutsedes saab kinnisvaraturg vaid üles minna,? väitis ta.

Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo väitis, et kriisi ennetamiseks tuleb teha õigel ajal õigeid otsuseid ning tegutseda tuleb analüüsitult ja süsteemselt. Vain ja Partnerid juht Peep Vain tõstis esile kriisi vältimiseks olulise asjana tegevuste etteplaneerimise osatähtsuse. ?Normaalselt toimiv ettevõtte peaks omama vähemalt aastapikkust selget tegevusplaani ning aastate pikkust visiooni, ? sõnas ta.

Hetkel kuum