?Vaja on innovatsiooni, kvaliteeti ning evolutsiooni. EMT suudab seda kõike Eestis pakkuda ning esimesena,? ütles EMT juhatuse esimees Valdo Kalm ning lisas, et EMT on olnud alati uute asjade juurutaja Eestis, EMT tuli esimesena turule GSMiga sealt edasi EDGE andmesidega ja nüüd kolmanda põlvkonna teenustega.
Uues EMT 3G-võrgus saab reaalajas vaadata telesaateid, praegu ITV, TV3 ja Kanal 2 programme. Võrgu kiirus on võrreldav ADSL-kodulahenduse omaga.
EMT internetti saab kasutada seni kehtinud hindadega. Videokõne eest, kus saab oma vestluskaaslasega tõtt vaadata, tuleb välja käia 5 krooni. Kui on soov vaadata mõnd klippi või muusikapala, siis lisandub klipi hind, mis varieerub 15?25 kroonini. Telesaadete vaatamisel on 1 megabaidi hind samuti 5 krooni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
EMT turundusdirektor Piret Mürk ütles, et 28. oktoober läheb Eesti mobiiliteenuste ajalukku päevana kui esimest korda vaadati televisiooni 3G telefonist.
?Hetkel on kolmanda põlvkonna võrgus 400 kasutajat, kuid see number kasvab peagi, sest tänasest on müügil ka uued 3Gd toetavad telefonid,? ütles Mürk ning lisas, et suurim tarbijaskond, kes kindlasti kolmanda põlvkonna kiirest teenusest huvituvad, on tänased EMT mobiilinterneti kasutajad. ?Neid on täna ligi 100 000,? lisas Mürk.
3G teenuste kasutamiseks on EMT-l roaming Jaapani ja Soomega, kuid uued levialad lisanduvad peagi.
?Litsentsi järgi oli EMT kohustatud 30% Eesti elanikest viima 3G andmealasse aastaks 2010, kuid me suutsime seda teha juba sellel aastal, kattes terve Tallinna linna,? ütles Mürk, kuid jäi napisõnaliseks kogu riigi katva 3G-võrgu ajaraami puudutades.
EMT arendusdirektori Tõnu Grünbergi hinnangul on praegu viimane aeg 3G-võrguga turule tulla. ?Praegu on 3G 80 riigis üle maailma, millel kokku on 34 miljonit klienti. Ainuüksi sellel aastal on lisandunud sellest 18 miljonit ning areng jätkub. Lõuna-Koreal on näiteks m-televisiooniks taevasse saadetud eraldi satelliit,? ütles Grünberg.
?Aasta-pooleteise pärast tuleb turule uus 3,5G-võrk, mis on samasugune edasiminek nagu GSMilt tänasesse päeva. Areng jätkub kiiresti ning varsti on oodata ka kuni 10megabitist ühendust ning kaugel ei ole ka sellest veel 10 korda kiiremad ühendused,? ütles Grünberg.
Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen ütles, et sellel aastal Elisa kolmanda põlvkonna võrguga turule ei tule ning ei saa ka öelda täpset aega, millal see juhtuda võiks.
Elisa kasutab võrgu ehitamiseks oma vana partnerit Nokiat, kes on ka Elisa 2G-võrgu looja. Seppäneni sõnul sõltub võrgu ehituse hind sellest, mida ja kui suurt ehitada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
?Tallinna-suuruse linna katmine, nagu tegi EMT, ei maksa väga palju, kui aga hakata katma riiki GSM-leviala ulatuses, siis on loomulikult kallis. Pigem on oluline kvaliteetne leviala ühes kohas, kui vihmavarjuna natukene igale poole anda,? ütles Seppänen ning lisas, et 3G nõuab väga head kvaliteeti ning kui ei ole hea leviala, siis kukuvad võrgu kiirused ning uuel põlvkonnal pole enam mõtet.
Tele2 turundusjuhi Kristjan Seema sõnul avab Tele2 kolmanda generatsiooni võrgu Lätis juba novembris.
?Eestis on plaanis tulla kindlasti turule, kuid kindlat aega ei saa öelda, kahjuks kindlasti mitte sellel aastal,? ütles Seema ning lisas, et tegemist on uue ja tundmatu teemaga, mis näitab ennast ka ajas, mis on läinud võrgu tegemiseks. Tele2 valis oma partneriks võrgu ehitamisel Siemensi.
Eesti 3G võrgu ehitas Ericsson, kelle püsti on pandud 44 kolmanda generatsiooni sidevõrku maailma 80st.
?Peamiselt ehitasid siinse võrgu üles Eesti spetsialistid, kes varem on sama teinud Jaapanist Rootsini,? ütles Ericsson Eesti peadirektor Veiko Sepp.