Erki Freiberg • 19. detsember 2005 kell 22:00

Kummikuulidega püstoli võib varsti osta ka relvaloata

Inimestel, kelle arvates riik ei suuda piisavalt tagada turvalisust, kuid kes sellegipoolest on pidanud relvaloa ja tõsise relva soetamist kas siis liiga vaevanõudvaks või vastuvõetamatuks, on põhjust rõõmustada. Varsti võib avaneda võimalus, kus mittetapva püstoli ostmiseks tuleb pöörduda vaid esimesse relvapoodi. Sellise relva orienteeruvaks hinnaks kujuneb mõni tuhat krooni, kummikuul maksab 50 krooni.

Kui Riigikogu kinnitab eelnõu praegusel kujul, avaneb kõigil soovijatel, kel vanust vähemalt 18 aastat, võimalus soetada endale n-ö kerglaskerelv. Praegu on sellise relva soetamiseks ja kandmiseks vaja relvaluba.

Kerglaskerelvade all mõistetakse plastik- ja kummikuulidega tulistavaid relvi, mille kuulide energia saadakse küll püssirohu gaaside põlemisest, kuid mis ei tekita rünnatavale surmavaid vigastusi. Selliste, eelkõige püstolite masstootmise au kuulub Venemaale, kus need on juba mõned aastad koos relva registreerimiskohustusega olnud vabamüügis.

Üks relvaseaduse muutmise seaduse eelnõu autoritest Hendrik Kaingi ütles, et vastav muudatus viidi sisse, kuna tegemist on traumaatiliste relvadega, mis on teistest tulirelvadest vähem ohtlikud. Tema sõnul meenutavad kerglaskerelvad mõjujõult gaasirelvi. Samas on gaasirelva kandmiseks Eestis praegu vaja relvaluba.

?Huvigrupp võib olla inimesed, kes peavad relvaloa hankimist liiga keeruliseks ja kalliks. Selliseid inimesi ikka on,? sõnas ta.

Enn Niit kauplusest Jahipaun on kindel, et sellised püstolid tõuseks vabamüügi korral müügihitiks, sest inimestel on suur soov säärast relva omada.

?Praegu saame relvaloata kliendile kaitseks soovitada vaid gaasiballoone ja häiresignaale. Lisaks muidugi kiireid jalgu,? rääkis ta.

Küsimusele, kas ta ei karda selliste relvade sattumist vabamüügist ohtlike inimeste kätte, vastas Niit, et garantiid pole, kuid tõenäoliselt paneb kerglaskerelvade levimisele piirangu relva hind.

?Kui me vaatame, mis maailmas toimub, siis statistika järgi on kõige levinum tapariist tavaline kööginuga. Julgen loota, et kaagid ei hakka kulutama tuhandeid sellisele relvale, kui mõjusam ja odavam on saunanurgast haarata kirves,? märkis ta.

Citysec Turvatehnika Keskuse müüja Rain Riiv on kindel, et kerglaskerelvade vabamüüki pääsemine ei tekita Eestist ?kummikuuli Chicagot?, kus pätid hakkavad tavainimesi kerglaskerelvadega terroriseerima.

?See on samasugune relv nagu praegu vabamüügis olev raketipüstol, sest ka raketipüstolisse võib tahtmise korral panna raketi asemele kummikuuli. Selles mõttes oht ühiskonnale küll suureneda ei tohiks,? sõnas ta.

Hetkel kuum