Jaanus Laugus • 8 jaanuar 2006

Eelmise aasta lõpp oli Tallinna kinnisvaraturul üliaktiivne

Neljas kvartal oli Tallinna ja selle lähiümbruse kinnisvaramaastikul endiselt üliaktiivne ja nõudlus kinnisvara vastu suur. Hinnatõusutrend jätkus igas kinnisvarasektoris.

Korterite turg on üliaktiivne. Kvartalis tõusid hinnad ca 10-20% kogu sektoris. Hinnatõus on kohati mõõdetav päevades, ostuotsustes on tunda emotsionaalsust.

Inimesed kiirustavad ostma, sest kardetakse laenuvõimaluste pidurdumist ja intresside tõusu lähitulevikus. Eriti aktiivne on endiselt uusarenduste müük.

Korterid lähevad kaubaks ilma suurema reklaamivajaduseta, oluline osa uusarenduste müügikampaaniates on hästi kujundatud koduleheküljed. Inimesed ostavad kodu virtuaalsete kuvandite alusel.

Samas laenuvõimaluste pidurdumise osas pole muretsemiseks põhjust. Finantsasutuste tihe konkurents annab eeldused, et klientide tähelepanu võitmiseks ilmuvad turule aina uued väga paindlikud ja kliendisõbralikud tooted.

Inimeste julgus laenuraha kaasamisel on oluliselt kasvanud. Ja see suundumus jätkub.

Uus suund: kuna korteriturg tõuseb kiiresti, siis mitmed kinnisvaraarendajad näevad vaeva juba leitud ostjatega sõlmitud broneerimislepete lõpetamisega. Arendajad on valmis tasuma broneerijale leppetrahvi, et vabastada müüdav korter broneeringust ja seejärel tõsta korteri müügihinda. Need pürgimused on broneerijates toonud kaasa suure nördimuse.

Paljud neist on asunud pärast broneerimislepingu sõlmimist ja ettemakset müüma olemasolevat elamispinda. Tehakse kulutusi broneeritud elamispinna sisustamiseks. Oodata on esimesi kohtulahendeid sellel teemal.

Järjest enam arendajaid, kelle finantseerimisvahendid ei olene ettemüügist, alustatavad müüki siis, kui maja on juba viimistlusjärgus. Nii kujuneb välja-müügihind maja valmimise hetkeolukorrale vastavaks.

Oodatud on uusarendusprojektid Tallinna vanalinnas ja kesklinnas. Samuti on väga nõutud uusehitised väljakujunenud magalates (Mustamäe, Õismäe, Lasnamäe, Pelgulinn).

Ostusoovitus korterite puhul on endiselt vanalinnal. Võrreldes kesklinna hinnatrendidega (27 000-45 000 kr/m²) ei ole vanalinna hindades märkimisväärset tõusu veel toimunud (30 000-50 000 kr/m²).

Olgugi et vanalinna unikaalsust silmas pidades ning väheseid juurdeehitusvõimalusi arvestades peaks hinnavahe olema märkimisväärne. Ilmselt lähitulevikus tõusevad vanalinna korterite hinnad 10-20%.

Samuti on loogiline, et Kadrioru korterite hinnad on kõrgemad muudest kesklinna lähipiirkondadest ja magalatest.

Meri, rohelus, presidendi lossi ja lossipargi naabrus eristab Kadriorgu teistest.

Majade ja kruntide turg on samuti endiselt aktiivne. Märksõnadeks on saanud paarismajad ja ridaboksid Tallinnas ja lähiümbruses, mille osas nõudlus ületab selgelt pakkumise.

Turul pakutakse uudse tootena, mõistliku hinnaga maja koos krundiga võtmed-kätte-printsiibil. Kinnisvaraarendaja rajab iseseisvalt infrastruktuuri ning ehitab kliendile ka maja valmis.

Selline lähenemine tagab elamupiirkonnale ühtse tervikliku kontseptsiooni ja väldib absurdset olukorda, kus samal tänaval paikneb rookatusega palkmaja ning funktsio-nalistlikus stiilis moodne eramu.

Büroo ja äripinnad on endiselt aktiivsed müügitehingute osas. Büroo/äripinna ostmist eelistatakse üürimisele. Büroomajade vakants on väga tagasihoidlik. Oodata on üürihindade kuni 10% tõusu Tallinna kesklinnas ning suurte magistraalide läheduses.

Uue trendina võib välja tuua kasvavat huvi töötavate büroohoonete ostu vastu (üürivoog). Investorid võtavad järjest suuremaid riske.

Pretsedenditu oli tehing Tallinnas Pärnu maanteel, kus võõrandati ehitamisjärgus olev büroohoone hinnaga, mille eelduseks oli turule kohane üüritootlus, juhul kui hoone oleks valmis ning 100% välja üüritud.

Lao ja tootmispindade turg on endiselt aktiivne eelkõige trassideäärsetel kinnistutel.

Lao ja tootmispindade üürnikud on muutunud nõudlikumaks. Pinnad üüritakse uutes laomajandites, kus ehitusstandardid kõrged ning eeldatavad kommunikatsioonid olemas, ligipääs veokitele lihtne ja ladustamine turvaline.

Tekkimas on uus suund: ettevõtted, mille põhitegevuseks pole kinnisvarainvesteeringud, müüvad enda tarbeks välja ehitatud laopinnad institutsionaalsetele kinnisvarainvestoritele. Kinnisvarainvesteeringute tootluse ootus on investoritel 8-10%.

Tallinna äripindade turg on valmis vastu võtma kuni 50 000 m² uut moodsat büroopinda. Eelduseks äriotstarbelisele kinnisvarale sobiv keskkond, hea ligipääsetavus ühistranspordiga, tagatud peab olema autode parkimine.

Hetkel kuum