Tiina Saar-Veelmaa • 19. veebruar 2006 kell 22:00

Beebibuum viib firmad naistest tühjaks

"Kui kolm aastat tagasi oli vaid üks inimene perega kodus, siis nüüdseks on kodusolijate arv kasvanud oluliselt," kinnitas KPMG Baltikumi regiooni personalidirektor Piret Laur. "Paljude vääriliste asendajate leidmine meie tööturu tingimustes on keerukas, seetõttu oleme katsunud võimalusel oma ressurssidega toime tulla."

Numbriliselt tähendab see, et kui enne oli lapsepuhkusel ca 1% kõigist KPMG Eesti kontori töötajatest, siis nüüd juba ca 8% ehk tõus on kaheksakordne. KPMG Eesti töötajatest on 66% naised ja see suhtarv on neil KPMG Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis kõige kõrgem.

OÜ Balti Spoon personalijuht Helo Tamme beebibuumis probleemi ei näinud.

"Hoolimata sellest, et meie 670st töötajast viibib praeguse seisuga lapsepuhkusel ligi 4% ja vaatamata sellele, et noore naise töölevõtmisega kaasneb alati oht, et ta võib varsti dekreeti minna, võtame meie neid oma ettevõttesse küll hea meelega vastu," nentis Tamme ja lisas, et nende firma poliitika võtab nüüd värskeid lapsevanemaid endisest rohkem arvesse.

Suuremat lapsepuhkustele minekut täheldab ka Olympic Casino personalijuht Häli Siimaste.

"Positiivne meie jaoks on ka see, et paljud naisjuhid on selle sammu ette võtnud," ütles ta. Positiivsena nägi Siimaste emapuhkuseid just seetõttu, et värsked lapsevanemad ei kao firma jaoks kuhugi. Pigem on nad avatumad ja aktiivsemad ning nende kõrvalvaatajana tekkivaid ideid saab ettevõte oma arenguplaanides arvesse võtta.

Kui firmad täna teenindajaid veel leiavad, siis spetsialistide ja juhtide osas on tööjõuturg märksa kasinam. Liiatigi on tublist asendajast hiljem raske loobuda ja "kehv asendaja" ei tunne end töötulemuse eest hingega vastutavana. Piret Laur nentis, et vahel pole väljast asendaja leidmine mõeldav ka eriala unikaalsuse, litsentside omandamise keerukuse või tehnoloogia tõttu.

Sarnase probleemi tõi välja AS Rautakesko personali arendusjuht Kaidi Kask.

"Juhtide või spetsialistide ametikohtadele on asendajaid raskem leida. Ei soovita tulla tööle asendajaks ehk tähtajalise lepinguga. Probleeme tekitab ka see, et noored emad tihti ei tea, millal soovivad tagasi tulla ja teavitavad oma soovist tööle naaseda väga vähe aega ette," selgitas Kask.

Häli Siimaste ütles, et koju jäänud juhid abistavad neid projektipõhiselt. "Uusi juhte oleme leidnud firma seest ja leiame, et see on hea võimalus oma inimeste motiveerimiseks." Oma töötajate edutamist peab ta heaks lahenduseks just seetõttu, et see võimaldab töötajatel teha ettevõttesisest karjääri.

YIT Ehituse personalijuht Kärt Kirso leidis, et neil on asendustöötajate leidmine siiani õnnestunud.

"Üllatuslikult oleme leidnud inimesi, kes tahavadki lepingut, mis on seotud teise töötaja lapsehoolduspuhkusel viibimisega," ütles Kirso.

Kui firmas on avatud suhted ja antakse oma plaanidest varakult teada, jääb tööandjale piisav ajavaru, et leida asendaja ja vajadusel ta dekreeti mineja poolt tööks ette valmistada.

"Ajutised töötajad saavad sisse tuua oma värske pilgu, on tihti julgemad oma arvamust avaldama, tegutsevad kiiremini ja efektiivsemalt," rääkis Securitas Eesti ASi asenduspersonalijuht Karin Kuimet oma kogemusest. Ka asendajad tahavad näha oma töö vilju ja saada CVsse häid soovitusi.

On näiteid, kus asendajale on tulnud asendaja leida, sest ka tema on dekreeti jäänud. Sellises olukorras võidavad need firmad, kellel on tasakaalustatud värbamisstrateegia, muuhulgas piisavalt mõlemast soost ja erinevast vanusegrupist inimesi.

Autor: Tiina Saar

Hetkel kuum