Teine kvartal tõi Tallinna kinnisvaraturule elavnemise

Aasta 2006 teine kvartal tõi Tallinna ja selle lähiümbruses nõudluse kasvu era-, rida- ja paarismajade ning eramukruntide osas, samuti äriotstarbelise kinnisvara suhtes.

Korterite turg on pärast aasta alguse seisakut uuesti aktiviseerumas.

Äärelinna korterite uusarenduste osas on saabunud olukord, kus müügitempo on normaliseerunud. Müügihinnad on vahemikus 30 000-45 000 kr/m2

olenevalt maja asukohast ja korteri paiknemisest majas. Kõrgemat hinda küsitakse korterite eest, mis paiknevad hoone ülemistel korrustel, millel on terrass või kauni vaatega rõdu. Kätte on jõudmas aeg, kus ostja saab korterit valides enne ostuotsust ka varaga reaalselt tutvuda, seda oma silmaga näha ja käega katsuda. Kõrgelt hinnatakse äärelinna kortermajaprojekte, kus majas on vähe naabreid, maja ümber palju rohelust ning piirkonnas on väljakujunenud infrastruktuur.

Äärelinna vanemate korterite osas on hinda kujundamas ostuhuvilised. Tõsisema müügisooviga korteriomanikud on oma hindu korrigeerinud allapoole 10-15%. Tehinguid äärelinna vanemate korterite turul tehakse hinnatasemel 18 000-22 000 kr/m2. Selline hinnakorrektsioon on olnud ootuspärane.

Uue suunana võib välja tuua suurt huvi juba valmis uuemate korterite osas, mis aastapäevad kasutuses olnud. Tundub loogiline, sellises kortermajas on võimalikud kitsaskohad ja probleemid juba korteriomanikele selgunud. Hoone on reaalselt olemas, selle funktsioneerimiskvaliteet teada, investeering on märgatavalt turvalisem ja pingevabam.

Kesklinna korteriturg on samuti teises kvartalis aktiviseerunud. Uusarendusprojektid on oodatud ja hinnalised. Uusarenduste hinnad kesklinnas on vahemikus 35 000-45 000 kr/m2. Kõrgemat hinda saab ka siin eksklusiivkorterite eest, mis paiknevad hoone katusekorrusel, millel on terrass, mere- või vanalinnavaade.

Vanemate korterite osas on väga nõutud huvitava arhitektuuriga hooned. Kõrgelt väärtustatakse Stalini-aegset ja sõjaeelse Eesti vabariigi aegset arhitektuuri. Sellistes kortermajades paiknevad korterid püüavad hinnalt uusarenduste hinnataset. Eelduseks on siinjuures, et hoone oleks korras ja hästi hooldatud. Kesklinna müügihinnad teistkordsel turul algavad 30 000 kr/m2.

Oma rada on läinud Tallinna vanalinn, kus müügipakkumisi on ülimalt vähe ning hinnatase kõrge. Hinnatase vanalinna korterite osas jääb vahemikku 50 000-60 000 kr/m2. Eraldi tuleb käsitleda Toompead, kus müügihinnad ulatuvad 80 000 kr/m2.

Eramajade ja kruntide turg on Tallinnas ja selle lähiümbruses ülimalt aktiivne.

Kõige nõutum kaup selles sektoris on kommunikatsioonidega krunt Tallinna lähiümbruses hinnaga kuni üks miljon. Populaarsete linnalähedaste asumite võrgustik laieneb. Nõudlus eramukruntide osas on kasvanud Keilas, Sauel, Jüris, Jõelähtmel. Seega Tallinn kasvab ja areneb kõigis maismaa ilmakaartes.

Meriväljal, Kakumäel ja Viimsis (merega piirnevates osades) algavad eramukruntide hinnad kahest miljonist kroonist. Nendes piirkondades on hinnakujundamises ohjad kindlalt müüjate kätes.

Eramute osas on nõutumad kuni 2,5 miljonit krooni maksvad valmis majad Tallinna lähiümbruses, 15 km raadiuses.

Tallinnas algavad vanemate eramute hinnad kolmest miljonist kroonist. Uusi eramaju on Tallinnas müügis ülimalt vähe. Uute eramute hinnad algavad viiest miljonist kroonist. Selline tugev hinnakorrektsioon oli etteaimatav arvestades korterite hinna tõusu Tallinnas ja selle lähiümbruses. Uute rida- ja paarismajade müügihinnaks on 2,5-4 miljoni krooni.

Büroo ja äripindade osas turul endiselt nõutuim kaup müügiks pakutav büroo või äripind. Ostmist eelistatakse üürimisele. Praeguses turusituatsioonis tunnevad ennast siiski kindlalt ka ärimajade omanikud: üüriturgki on aktiivne ning büroomajade vakants endiselt kuni 15%.

Ülimalt nõutud on kaubanduspinnad Tallinna tiheda liiklusega äritänavatel (Pärnu mnt, Vabaduse plats, Estonia pst, Narva mnt). Siin ulatuvad üürihinnad kuni 600 kr/m2.

Nõudlus on aktiivne ka ärimajade üürivoogude ostu osas. Büroo- ja ärihoonetele leidub ostjaid 7-8% aastatulu baasil.

Lao ja tootmispindade ärimaa turg on aktiivne eelkõige tähtsamate magistraalide ja Tallinna ümbersõidu äärsetel kinnistutel: Tartu mnt ja Pärnu mnt äärsetel kinnistutel. Tallinnast 15 km raadiuses saab neid osta hinnaga 200-2000 kr/m2.

Jälgides muud Euroopat võib eeldada, et tulevikus muutub tavapärasemaks olukord, kus lao- või tootmispind üüritakse. Lao- ja tehnopark on kinnisvaraga tegeleva ettevõtte hallata,

kes vastutab heakorra eest, võimaldab tänapäevaseid teenuseid ning kommunikatsioone.

Hetkel kuum