Kaasaskantava makseterminali kasutamine tõstab teenindustaset

Triin Raestik 19. juuli 2006, 00:00

Muhumaal Liival asuva Muhu restorani juhataja Ingrid Lepp ütles, et nemad kasutavad GSM-makseterminale tänavu maist. Kasutusele võeti need eesmärgiga pakkuda paremat teenindust ning vältida kaardimakse korral teenindajate ja klientide jooksutamist laua ja kassaaparaadi vahel. "GSM-terminali kasutades ei pea teenindaja pangakaardiga kliendi nägemisulatusest lahkuma ning ka klient ei pea lauast ära minema, et kassas PIN-koodi sisestada," rõõmustas Lepp. Ta lisas, et GSM-terminalidega on rahul teenindajad ja kliendidki on sellisest võimalusest meeldivalt üllatunud.

Lepp arvas, et näiteks kauplustes ei ole GSM-terminalide kasutamine ilmselt mõttekas, kuid soovitas kasutuselevõttu kaaluda mitmesugustel söögikohtadel.

GSM-terminale on Hansapanga andmeil seni kasutanud põhiliselt taksod ja bussid. Suveperioodil aga on mobiilsidel töötavate makseterminalide kasutajate sekka lisandunud näiteks välikohvikud, samuti nädalavahetusteks ja väliüritusteks terminali rentivad müüjad.

Hansapanga makseterminalide osakonna juhataja Raulis Üksvärav rääkis, et GSM-terminale saab kasutada kõikjal, kus levib mobiilside. Kaupmehel on vaja vaid sõlmida leping mobiilifirmaga (EMT, Elisa, Tele2) ja soetada SIM-kaart, millel on andmesidevahetuse ehk data-funktsioon.

Üksvärava sõnul on GSM-terminali suurim erinevus tavalise kassasüsteemiga võrreldes füüsilise sideliini puudumine. Kõik kaardimaksed toimuvad GSM-võrku kasutades. Tehingu tegemise kiirus on seejuures sama, mis juhtmega terminalidel.

Hansapank oli esimene ettevõte Eestis, kes hakkas pakkuma GSM-terminale. Praegu pakuvad koostöös Pankade Kaardikeskusega GSM-terminale ka Sampo Pank ja Nordea Pank.

Nii Sampo turundusdirektor Ranno Pajuri kui ka Nordea turundusspetsialist Tauno Tõhk leidsid, et GSM-terminali suurim eelis tavalise kassasüsteemi ees on mobiilsus. "GSM-terminal ei pea olema ühendatud juhtmega kindla koha külge, mis teeb selle kasulikuks näiteks söögikohtades, sest laseb maksetehingu laua juures kliendi silme all ära teha," sõnas Tõhk.

GSM-terminal annab kaardimaksete võimaluse valdkondades, kus see seni on olnud raske, näiteks kui tegevus toimub väljaspool kontorit - lukkude avamine, autoabi, väliüritused. GSM-terminale on hea kasutada ka söögikohtades. Seal aga võib sobivaks valikuks osutuda ka äsja turule tulnud sinihambaga (bluetooth) terminal.

Sinihambaga terminali ja GSM-terminali põhiline erinevus on edastatavas signaalis ning kasutustingimustes. GSM kasutab edastamiseks mobiilsidet ja toimib ainult levipiirkonnas. Sinihambaga terminal vajab interneti püsiühendust või telefoniliini, et pangaga suhelda, ja levib traadita paarisaja meetri raadiuses alusest. Peale selle saab makseterminali siduda kaupmehe kassaprogrammiga, mis vähendab teenindaja eksimuse riski, sest tehingu summat ei pea eraldi käsitsi sisestama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:08
Otsi:

Ava täpsem otsing