Teise Laine tõus võib lõpu leida

Romet Kreek 02. november 2006, 00:00

Teises laines Euroopa Liiduga liituvatesse riikidesse investeerijaid võivad oodata ees kehvemad ajad. Rumeenia aktsiaturu tõus võib läbi saada ning Bulgaaria võib olla järgmine saatusekaaslane. Bloomberg kirjutab, et kuna Rumeenia ja Bulgaaria saavad 1. jaanuarist Euroopa Liitu, siis võivad sellega haihtuda ka suured aktsiaturu tõusulootused.

Ühe põhjusena tuuakse välja, et aktsiad on juba niigi palju tõusnud. Rumeenia aktsiaindeks on kerkinud 29 protsenti, Bulgaaria oma 33 protsenti. Võrdluseks on teistest arenevate Euroopa aktsiaturgude börsidel olevate ettevõtete aktsiatest koosnev aktsiaindeks MSCI Emerging Markets Europe tõusnud vaid 19 protsenti.

Teine põhjus näib veenvam, seda eriti Rumeenia osas. Rumeenia börsil olevate ettevõtete hinna/kasumi suhe on 47, mis tähendab, et aktsiaturg on meeletult kallilt hinnatud. Bulgaaria börsil on suhtarvuks 19, mis on kah kõrge, kuid meiega sarnasel tasemel. Väärtusaktsiatesse investeerijad kirtsutavad ilmselt nina, kuid kasvuaktsiate ostjad ütleksid, et see info ei oma tähtsust; oluline on vaid see, kui kiiresti kasvavad ettevõtete kasumid.

"Euroopa Liidust saadav tulu on aktsiate hinda sisse arvestatud, mõned ettevõtted on juba väga kallid," ütles Austrias asuva Capital Investi fondijuht Peter Bodis. Ta müüs hiljuti Bulgaaria tubakatootja Blagoevgradi ja telekomi Bulgarian Telecommunicationsi aktsiaid.

IMFi prognooside põhjal kasvab Rumeenia majandus sel ja tuleval aastal 5,5 protsenti ning Bulgaaria oma vastavalt 5,6 ja 6 protsenti. Tekib küsimus: miks investeerida nii "aeglaselt" kasvavatesse majandustesse?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing