29. märts 2007 kell 11:46

Maksupetturid röövivad Euroopa Liidult igal aastal 250 miljardit eurot

Euroopa Liidu maksu- ja tollivolinik Laszlo Kovacs soovib tõhustada võitlust maksupettuste vastu, mis läheb ühendusele maksma aastas umbes 250 miljardit eurot (3 912 miljardit krooni), vahendas Bloomberg.

Tänasel konverentsil Brüsselis küsis Kovacs ettevõtete esindajailt soovitusi pettuste väljajuurimiseks. Materjalides, mis saadeti konverentsi delegaatidele, lubati tegeleda nn "Euroopa lahenduse" väljatöötamisega, mis seisneb käibemaksuga seotud regulatsioonide põhjalikus ümbertöötamises.

"Siiani on üritatud maksupettustega tegeleda ühe tööstusharu siseselt, kuid see ei tööta, sest kui sa hakkad pitsitama näiteks mobiiltelefonide müüjaid, siis nad lihtsalt hakkavad müüma midagi muud," ütles käibemaksuspetsialist John O'Donnell.

Karussellpettus on petuskeem, mis lõikab kasu regioonisisesest vabakaubandusest. Ühte riiki sissetoodud kaubad müüakse seal või teises riigis ilma käibemaksuta, keerukamate skeemide korral ei liigu kaubad üldse, vaid ainult müügikviitungid. Suurbritannia valitsuse hinnangul on karussellpettused üheks tõsisemaks maksupettuseks, mis lähevad riigile maksma aastas üle kahe miljardi naela (44 miljardi krooni).

"Maksupettuste vastu on võimalik efektiivselt võidelda vaid siis, kui kõigis liikmesriikides kehtivad sarnased reeglid. Erinevused annavad alati kellelegi võimaluse nende pealt ebaausalt teenida," ütles O'Donnell.

Väljapakutud lahendusi on kaks. "Esimene võimalus oleks ühtlustada käibemaksumäärad Euroopa Liidu siseselt. Teiseks lahenduseks oleks lisada käibemaks müüdavale kaubale nii, et seda maksaks tarbija, mitte tootja. Esimene võimalus kindlasti ei realiseeru, teine nõuaks aga olemasoleva süsteemi põhjalikku muutmist," märkis O'Donnell.

Hetkel kuum