Piret Reiljan • 1. mai 2007 kell 11:23

Zarenkov: kas sellist Eestit me tahtsimegi?

Hetkel Vene kultuurikeskuse kõrval toimuval kogunemisel ütles pronkssõdurit kaitsnud Andrei Zarenkov, et kas sellist ebademokraatlikku Eestit me tahtsimegi.

"Mina olin ka koos Edgar Savisaare ja Tunne Kelamiga Balti ketis ja nüüd 15 aastat hiljem tekib mul küsimus: Kas sellist Eestist me tahtsimegi, kus pole enam demokraatiat?," hiskas rahvale Zarenkov.

Vene kultuurikeskuse kõrval on kohal paarsada inimest, enamik neist kohalolnu arusaama järgi ajakirjanikud. Viis-kuus kaamerameest tunduvad olevat ka Venemaalt.

Intervjuud alustades rääkis Zarenkov heas eesti keeles. Niipea, kui vestlust hakkasid lindistama kaamerad, keeldus mees eesti keeles jätkamast. "Ma räägin põhimõtteliselt vene keeles," oli tema kommentaar.

Rahvamass nõudis juba meeleavaldusel valjuhäälselt: "Ansip maha!". Kohal viibiv politseinik ütles reporterile, et seni, kui ei ole üritusel avaliku koosoleku tunnuseid, politsei ei sekku.

Täna, 1. mail kell 13 algas Kanuti aias, Vene kultuurikeskuse kõrval Mere puiesteel miiting "Dialoogi ja tolerantsuse poolt". Selle organiseerisid "Öise Vahtkonna" juhatuse liikmed Dimitri Klenski ja Aleksandr Korobov. Täna on Tallinnas keelatud kõik miitingud ja Klenski ning tema kaaslased Vladimir Lebedev ja Andrei Zarenkov protestivad selle vastu.

"Andsime miitingutaotluse juba 24. aprillil ja nüüd keelati seda pidada," rääkis Klenski ja nüüd neid tema sõnul takistatakse. Siiski kirjutasid mehed alla paberile, et täna ei tohi meeleavaldusi korraldada.

Hetkel kuum