27. september 2007 kell 11:44

19 ettevõtet jättis tasumata poole miljoni krooni ulatuses makse

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Lõuna talitus on praeguseks tuvastanud 19 ettevõtet, kes on arvevabriku fiktiivsete arvete alusel maksudeklaratsioonides valeandmeid esitades jätnud tasumata üle poole miljoni krooni ulatuses makse.

Nendest viieteistkümne kriminaalmenetlused lõpetas prokuratuur oportuniteedi põhimõttel, teatas Lõuna ringkonnaprokuratuur. Äriühingud hüvitasid riigile tekitatud kahju ligi 15,6 miljonit krooni ning tasusid täiendavate kohustustena üle 3,5 miljoni krooni.

Tartus 2005 - 2006. aastal tegutsenud ning kahtlustuse kohaselt erinevatel juriidilistel isikutel üle 100 miljoni krooni ulatuses riigimaksude mittetasumisele kaasa aidanud nn arvevabriku tegevuse uurimisel on käesolevaks hetkeks süüdi mõistetud kaks arvevabriku töötajat, lahenduse on leidnud arvevabriku teenuseid kasutanud 19 äriühingu maksupettuse kriminaalasjad.

Kohtulahendi kokkuleppemenetluses on saanud 4 äriühingut ja nende juhid.

21. septembril mõistis Tartu Maakohus kokkuleppemenetluses süüdi ka esimesed nn arvevabriku töötajad, kes organiseerisid riiulifirmade asutamist ning vahendasid fiktiivseid arveid tegutsevatele äriühingutele.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Kaire Hänilene sõnul on seni saanud lõpliku lahendi kriminaalasjad, kus kahtlustatavad oma süüd tunnistasid, aitasid kaasa kriminaalasja lahendamisele ning nõustusid hüvitama kuriteoga tekitatud kahju, mida arvestati ka karistust kergendavate asjaoludena.

Kriminaalasjast on eraldatud materjalid väärteomenetluseks 320 juriidilise isiku suhtes, kes kasutasid fiktiivseid dokumente 500 000.- kroonist väiksemate maksusummade tasumata jätmiseks.

Kriminaalmenetlus nn arvevabriku ülejäänud töötajate kui ka fiktiivsete arvete kasutajate osas jätkub.

Hetkel kuum