7. november 2007 kell 22:00

Allan Mänd, Jõhvi arendaja

Pole vist Ida-Virumaal vähegi teadjat inimest, kellele Allan Männi nimi miskit ei ütle. Ikka teatakse teda spordimehe, reformierakondlase, pereisa ja kinnisvaraarendajana. Ei leidu ka vist paljusid idavirulasi, kes poleks käinud uhkes Jewe kaubanduskeskuses.

"Hea ärivaistuga ettevõtlik inimene," ütleb sõbra kohta Toila Sanatooriumi juhatuse liige Sulev Reelo, kellega Männi teed ristusid umbes 15 aasta eest. "Töötasime nõukogude ajal koos. Tema oli ehituse peal, mina põllumajanduses. Hiljem hakkasime mingil määral kaubandusega tegelema ja pärast seda ta kinnisvaraarendusse läkski," jutustab Reelo.

Aastate jooksul jõudis Mänd tutvusi ja kontakte koguda, mis edaspidises äris vaid kasuks tulid ning Reelo hinnangul ka üheks põhjuseks on, miks mees pole Tallinna roninud. "Tallinnas on kõik juba varem arenema hakanud, kuid siin tema väike äri aina kasvab," lisab Reelo.

Samas ei too suur ettevõtlikkus alati kaasa head tähelepanu. Näiteks kirjutas kohalik ajaleht Põhjarannik kaks ja pool aastat tagasi, kuidas Jõhvi elanikud sugugi rahul pole, et Mänd linna keskväljakule parkimisplatsi ehitada tahab.

Mees nentis tollal, et linnaelanikel on oma arvamus alati varnast võtta, tegudest aga ei tasu rääkidagi.

Nii räägib mehe tuttav, erakonnakaaslane ja pulmas isamehe kohuseid täitnud Kalev Naur, et üks omadus, mis talle Männi puhul ei meeldi, on tema tõrjuv loomus. "Võib-olla on ta natuke tõrjuv inimeste suhtes. Aga see on õigustatud ka - palju kadedust on," arvab Naur ja lisab, et Männi usaldusisikuks on raske saada.

Teisalt leiab jällegi Männi äripartner Valdek Kaurit, et kui raha vaja teha, ei ole tõrjuvust arendaja puhul tunda. "Kui üht projekti tegi ja äripartnerit otsis, siis mina vaid teesklesin huvi ja, piinlik küll öelda, suhtusin üleolevalt. Temasugune vend aga ei jäta lihtsalt järele ka. Tuli ja tegi selgeks, et pean ikka kohale minema ja osalema," meenutab Kaurit.

Miljonär Mänd ise endast aga rääkida ei taha. Kuigi esialgu jätab ta telefoni kaudu vesteldes mulje, justkui oleks valmis endast rääkima, ei võta ta kokkulepitud kellaajal enam telefoni.

"Ta on tagasihoidlik ja pigem solvunud, kui temast ja tema rikkusest kirjutada tahetakse," arvab sõber Kalev Naur.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum