Silvia Kruusmaa • 6. detsember 2007 kell 22:00

Tallink teeb pauku uutmoodi

"Ma imestan, et Eestis pole ükski börsiettevõte aktsiate tagasiostmist varem kasutanud, kuigi seadusandlikult on see võimalus olemas. See on alternatiiv dividendide maksmisele," kommenteeris Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil.

Tema sõnul näitab aktsiate tagasiostmine, et ettevõte peab praegust turuhinda liiga madalaks.

"Praeguse hinnaga aktsia kokkuostmine on kasulik neile, kes kavatsevad jääda aktsionärideks," ütles Danil ning tõmbas paralleeli tummisemaks muutava supiga.

Tallinki tagasiostu programm kestab 10. detsembrist järgmise aasta 17. jaanuarini. Kõige rohkem ostetakse tagasi 5,6 miljonit aktsiat ehk 0,86% kogu aktsiakapitalist või paigutatakse programmi 109,5 miljonit krooni. Ostetud aktsiad tühistatakse, mis tähendab, et kogu protsessi eesmärk on Tallinki finantsdirektori Janek Stalmeisteri sõnul aktsiakapitali vähendamine. Aktsiate tagasiostu täideviija ja korraldaja on Hansapank.

"Asja mõte on see, et me ise ei otsusta, millal, mis hinnaga ja kust aktsiaid ostetakse, see on nagu iga teise orderi täitmine maakleri poolt," selgitas Stalmeister, kelle sõnul on börsimaakleritel teatavasti kohustus täita tehingukorraldused kliendile võimalikult hea hinnaga.

Stalmeister rääkis, et Tallink ei saa emitendina uudise-eelset aktsiahinda kommenteerida, kuid andis sellegipoolest väikse vihje.

"On erinevaid arvamusi, et hind ei pruugi selles situatsioonis ettevõtte väärtust õigesti peegeldada," märkis ta. Ka Tallinki finantsdirektor viitas aktsionäride mõjuvõimu suurenemisele ehk supi veidi paksemaks muutumisele.

"Olemasolevate aktsionäride hääleõigus ja osakasum protsentuaalselt suureneb, nende osalus suureneb. Konstantsete kasuminumbrite puhul suureneks ka nende tootlikkus," tähendas Stalmeister.

LHV Balti analüüsiosakonna juhi Erki Kerti hinnangul mõjub tagasiostmine Tallinki aktsiale positiivselt nii kaua, kui programm kestab, kuid suurt mõju sellel käigul siiski tema sõnul oodata ei ole.

"Neile, kes on ostnud aktsiad, on see hea jõuluüllatus. Aga firma põhitegevust see ei muuda," märkis Kert ning lisas, et mujal maailmas on aktsiate tagasiostmine börsiettevõtete seas levinud tegevus ning aktsionäridele meelehea tegemise vorm.

Tallinki väikeaktsionär Erki Kivistiku arvates on programmi näol tegemist kahtlemata positiivse signaaliga.

"Võib arvata, et hulk väikeinvestoreid saab sellisest mastaapsemast käigust julgust juurde," märkis Kivistik.

"Aktsia hind alla 1 euro, kuhu Tallink hiljaaegu kukkus, on siiski selgelt alahinnatud ja ei tohiks peegeldada ettevõtte tegelikku väärtust," täheldas ta ning tõi välja asjaolu, et Tallinki aktsia kauples enne tagasiostu teatavaks tegemist juba oma raamatupidamisväärtusel. Kivistikule sümpatiseeris Tallinki juhtkonna otsus sedavõrd, et mees soetas aktsiaid juurdegi.

Läänemere laevandushiiu aktsia kerkis eile uudise peale 9,47%, makstes päeva lõpuks 16,27 krooni.

Mina Tallinki otsust aktsiad tagasi osta erakordseks ei pea. See on avalike ettevõtete üks variante võimalike tegevuste loetelus.

Kui ettevõttel on palju likviidsust ja mitte väga palju ideid, võib ju aktsiaid tagasi osta. Kuna tegu on suhteliselt väikese aktsiate kogusega, mis ei ületa kogu aktsiakapitalist ühte protsenti, siis erilist mõju sel pole.

Baltika valiks aktsiate tagasiostu asemel tõenäoliselt pigem kasvu investeerimise. Üritame atraktiivsemal moel oma aktsionäridele meelehead teha. Vaba raha võib kasutada mitmel viisil, see sõltub omanike huvidest. Ma ei välista aktsiate tagasiostu varianti, kui ettevõttel peaks nii palju likviidsust olema.

Hetkel kuum