SEB alandas tänavuse majanduskasvu prognoosi 3,5 protsendini

Agnes Ojala 12. märts 2008, 11:36

Kuigi sügisel prognoosis SEB Eesti selle
aasta majanduskasvuks 4%, on panga majandusanalüütiku Ruta Eieri hinnangul meil
oodata siiski vaid 3,5% tõusu.

Samas on panga inflatsiooniprognoos kasvanud. Mullu oktoobris käis panga makroanalüütik Hardo Pajula välja 5% inflatsiooninumbri, tänases prognoosis aga on see kerkinud juba 7,6%ni, teatas pank.

Esita SEB-le küsimusi online-intervjuus!

SEB Grupp avaldas täna Ida-Euroopa majandusülevaate (Eastern European Outlook), mille kohaselt on Balti riikide majandused pöördunud üksmeelselt kasvumäärade alanemise suunas. Põhjused on neis kolmes üsna sarnased – sisemaise nõudluse kahanemine üha uusi kõrgusi vallutanud inflatsiooni survel ning majanduse sisemiste tootmisressursside ammendumine uue majanduskasvu juurdetekitamisel.

Balti riikide ees seisavad järgnevatel aastatel suuremad väljakutsed kui seni. Kui seni võisid ettevõtted arvestada, et müügikäibed kõikjal sektorites väga kiirelt kasvavad ning nõudlust jagus kõigile, siis nüüd tuleb väheneva nõudluse tingimustes astuda tihedamasse konkurentsi ka pakkumise poolel, ehk siis pingutada enam efektiivsuse ja kvaliteedi nimel. Samuti muutub sisemaise nõudluse kokkutõmbumisel võtmeküsimuseks majanduste ekspordivõime, et vältida rasket maandumist.

Palkade kiire kasv ja muude tootmissisendite kulude kasv on avaldanud tugevat survet ettevõtete kasumitele ning seadnud eriti raskesse positsiooni eksportivad ettevõtted, kellel on valmistatavate toodete hinda raskem tõsta kui siseturule tootvatel ettevõtetel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2008, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing