Kuula maailma vanimat lindistatud laulu

28. märts 2008, 13:16

Ilmselt ei ole tegemist just hittlooga –
pigem meenutab see lugu mandlipõletikus delfiini kaebehüüdeid. Tegemist on aga
vanima inimhääle lindistusega, prantsuse rahvalauluga, mis Prantsuse teaduste
akadeemia andmetel lindistati peaaegu 148 aastat tagasi.

Kümnesekundilise lindistuse tegi Pariisi leiutaja Edouard-Leon Scott de Martinville 1860. aasta 10. aprillil, kui Prantsusmaa troonil istus viimane monarh, keiser Napoleon III, kirjutas Physorg.

Salvestus tehti tervelt 17 aastat enne seda, kui Thomas Edison lindistas fonograafiga ajaloolise laulu „Maryl oli väike tall”, mis on üks olulisemaid verstaposte hääle lindistamise ajaloos.

Scott de Martinville’i seade, nn fonautograaf, kraapis helilained lambiõlisuitsuga tumendatud paberile. Erinevalt Edisonist, kelle peamiseks saavutuseks oli lindistatud laulu uuesti ettemängimine, ei saanud Scott de Martinville kunagi kuulata oma lindistatud heli.

Salvestuse kuulamiseks oli vaja 21. sajandi tehnoloogiat ning USA audioajaloolaste, heliinseneride ja teadlaste usinust. Nii suudeti paberil olevast jäljest teha digitaalne kujutis, mille abil prantsuse leiutaja unistus lõpuks teoks sai.

Ettevõtmist toetas First Songs, USA koostööprojekt, mille eesmärgiks on taastada hävinuks peetud varajasi lindistusi.

Lindistust, millel kõlab lõiguke laulust "Au clair de la lune," saab MP3-formaadis kuulata siin.

Edisoni läbimurre 1877. aastal põhines silindri ümber mähitud tinapaberil. Helivõngete mõjul surus nõel tinapaberile jälje. Edisoni esimeseks lindistuseks oli tuntud lastelaulu algusfraas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2008, 16:49
Otsi:

Ava täpsem otsing